Nebezpečná metoda (2011)

80%
David Cronenberg se vrací umírněnější, více hollywoodský, ale přesto nám předvádí něco, co nevidíme hned tak v každém filmu. Hlavně herecké výkony Vigga Mortensena, Michaela Fassbendera a Keiry Knightley jsou výtečné.

 

Nebezpečná metoda

A Dangerous Method

Velká Británie, Německo, Kanada, Švýcarsko, 2011, 99 minut

 

Režie: David Cronenberg

Scénář: Christopher Hampton podle románu Johna Kerra

Hrají:

Keira Knightley (Sabina Spielrein)

Viggo Mortensen (Sigmund Freud)

Michael Fassbender (Carl Jung)

Vincent Cassel (Otto Gross)

 

Když se měl do kin dostat nový David Cronenberg, byl jsem rozhodnut, že jej musím vidět v kině. Také proto, že přítelkyně zbožňuje Vigga Mortensena. Ale je pravda, že „Východní přísliby“ se mi hodně zamlouvaly a Viggo v nich ukázal, jak dokonale je schopen se vžít do role, která je mu svěřena. Své umění potvrdil i v nejnovějším Cronenbergovu filmu „Nebezpečná metoda“, a to i přesto, že mu rozhodně není dán takový prostor jako jeho hereckým kolegům.

Viggo Mortensen opět ukazuje, jak je výtečným hercem i v poměrně malé roli.

Vedle skvělého Vigga Mortensena se objevili i další výteční herci. V hlavní roli poměrně zajímavá dvojice – Michael Fassbender, jeden z nejvytíženějších herců dneška, a Keira Knightley, jedna z nejprotivnějších hereček. I když Keiru skutečně nemusím a její vytrčená brada mě sem tam dost irituje, to, co předvedla ve filmu „Nebezpečná metoda“, to je skutečně parádní. Michael Fassbender pak dokazuje, že i když hraje skutečně hodně, nijak mu to neubírá na uvěřitelnosti. V letech 2009 až 2011 natočil 10 filmů, povětšinou hlavní role. To vůbec není špatné.

Šílené výlevy Keiry Knightley jsou skutečně perfektně ztvárněné.

Herci táhnou film, který to skutečně potřebuje. Když byste nevěděli, kdo je režisérem filmu, nejspíš by vás ani nenapadlo, že je to Cronenberg. Pryč jsou časy filmu jako „Moucha“, Mláďata nebo eXistenZ. „Nebezpečná metoda“ je nový Cronenberg, mnohem méně naturalistický a odporný, za to více psychologický a více zaměřený na člověka a jeho osobnost. Najde se zde pár momentů, které by každý režisér ve svém snímku nepoužil, ale už to není ten odvážný, někdy až přes hranici zacházející Cronenberg.

Kvůli ní jsem se na Nebezpečnou metodu moc netěšil, ale ukázala, že umí hrát skvěle a nemusí být protivná.

Vybral si ale téma zajímavé, a právě to mě přivedlo k tomu, abych se na snímek skutečně těšil. Viggo Mortensen totiž ztvárnil Sigmunda Freuda a Michael Fassbender zase Carla Junga. Dva otcové psychoanalýzy se mnohokrát sešli. Sigmund už jako uznávaný a zároveň zatracovaný člověk, který vidí v každém lidském chování sexuální podtext, Carl Jung jako jeho následovník, kterého Freud sám chtěl jako nástupce. Film je o jejich přátelství, o psychoanalýze, ale také o tom, že samotný psycholog/psychiatr má velmi blízko k těm, kterým pomáhá nebo které jen studuje. „Nebezpečná metoda“ jednoduše proto, že jsou jí ovlivněny obě strany a Carl Jung skutečně za svou metodu trpí.

Hvězda Michaela Fassbendera stoupá vzhůru a ještě výš.

David Cronenberg natočil výborný film, který je ozdobený hlavně hereckými výkony. Mně osobně Freud vždycky zajímal a s jeho teoriemi se do jisté míry ztotožňuji, proto bych snímek hodnotil ještě o ně co výše. Pro někoho je možná plný „psychoblábolů“, ale já jsem si rozpravy mezi Jungem a Freudem a Jungem a Spielrein skutečně užíval. Cronenberg si svůj poslední film vyumělkoval k hollywoodské dokonalosti, ale době, pojetí i příběhu to docela dobře sedí.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (vědci)


Přidat komentář