Démon pomsty (1988)

40%
I když to podle anglického názvu vypadá, že to bude film o Jak-o'-lanternovi, nenechte se zmást, je to přece jen démon pomsty.

 

Démon pomsty

Pumpkinhead

USA, 1988, 86 minut

 

Režie: Stan Winston

Scénář: Stan Winston, Richard Weinman, Mark Patrick Carducci a Gary Gerani na motivy básně Eda Justina

Hrají:

Lance Henriksen (Ed Harley)

Jeff East (Chris)

John D'Aquino (Joel)

Kimberly Ross (Kim)

 

Stan Winston byl odjakživa specialista na make up, což předvedl v takových filmech jako „Terminátor 2: Den zúčtování“, „Terminátor 3: Vzpoura strojů“ nebo Constantine. Ale sem tam se ujal i režie a jeho asi největším přínosem je právě „Démon pomsty“. Proč si vybral právě tenhle film? Když se na něj člověk podívá, je mu to poměrně jasné. Protože si chtěl natočit něco, kde bude pořádné monstrum, na němž bude moct ukázat svůj um. A Pumpkinhead je skutečně dobře provedenou příšerou, která se klidně prochází po lesích, sedí na větvi a vůbec kolem sebe rozsévá smrt. Provedení démona je jednoznačně tím největším pozitivem celého filmu.

Frajera s dýní místo hlavy nečekejte.

Druhým pozitivem by mohl být příběh. Tváří se jako klasická legenda z lesů, příběh o démonovi, který vstává z hrobů, když někdo provede něco špatného. Proč ne, mám takové legendy rád, skoro jako kdyby příběh vycházel z ústní lidové slovesnosti, což není tak daleko od pravdy, když si vezmeme, že film byl natočen na motivy básně. Jsou zde skutečně pohádkové prvky, ať už v samotné postavě démona, tak v tom, že člověk nejprve něco udělá, svého činu lituje a snaží se jej napravit. Zasazení do lesů navíc upomíná na takovou klasiku jako „Jeníček a Mařenka“.

Tenhle démon ale docela ujde.

Jenže tam, kde by mohl být příběh silný a skutečně děsivý, tam selhává scénář a také režisérova neschopnost diváka fakticky vyděsit. Ve filmu jsou jedny z nejhorších lekaček, jaké jsem kdy viděl, což ještě nic nemusí znamenat, ale ony jsou vážně příšerné. Problém je i v tom, že už od počátku víme, jaké je monstrum a o co mu jde. Není zde žádný moment překvapení, ale všechno plyne v jasně daných kolejích. A tak nejděsivější má být skutečnost, že se film odehrává v noci. To samozřejmě nestačí.

Lance v další památné roli.

„Démon pomsty“ je filmem o tom, že smrt dítěte je neskutečnou ztrátou, ale člověk se s ní musí vyrovnat. Dítě je mrtvé a není možné jej vrátit zpět. A pokud se o to otec pokusí, může na sebe přivolat hodně velké problémy. Ed v podání skvělého Lance Henriksona přesně tohle udělá a musí se ze svého činu zpovídat vlastním životem. Vrah jeho syna je potrestán, i když šlo o nehodu. Ten kluk si ale smrt zasloužil i tak. Jenže neúměrně trpí i ostatní. Je pak otázkou, jestli skutečně není lepší se jen smířit s osudem.

A tady to vlastně celé začíná.

„Démon pomsty“ je zklamání, které vyniká pouze v tom, že samotný démon je prostě špičkový. Masky Stanovi Winstonovi vždy šly a zde to předvedl s dokonalostí sobě vlastní. To ostatní je jen další nevýrazný horor, který nemá žádné proporce k tomu, aby se více zapsal do historie. Snad jen tím, že byla natočena další dvě pokračování, což je na první pohled rozhodnutí šílené.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář