Démoni (1985)

70%
Dobrá hororová komedie by měla být drsná, sem tam absurdní, krvavá. Jestli je tomu tak, "Démoni" to dokonale splňují. Itálie jela na dobré vlně.

 

Démoni

Itálie, 1985, 88 minut

 

Režie: Lamberto Bava

Scénář: Dario Argento, Lamberto Bava, Dardano Sacchetti a Franco Ferrini

Hrají:

Urbano Barberini (George)

Natasha Hovey (Cheryl)

Karl Zinny (Ken)

Fiore Argento (Hannah)

 

U filmu „Démoni“ nebo „Demons“, upřednostňujete-li americké pojmenování, se sešla neskutečná italská síla. Na scénáři k filmu se podílel Dario Argento, pro kterého je film přece jen trochu jiným stylem, než na jaké jsme od něj zvyklí. Spolu s ním scénář psal i režisér, který je vnukem slavného italského kameramana éry němých filmů, ale především je synem legendárního režiséra Maria Bavy. Aby toho nebylo málo, tak make-up dělal Rosario Prestopino, který se podílel na některých filmech Daria Argenta nebo Lucia Fulciho. V každém případě neskutečně silná italská kombinace, která se pokusila o hodně zajímavý snímek.

Jojo, má něco s obličejem.

„Démoni“ jsou filmem, který má to nejlepší z italské školy, ale hodně si půjčuje z amerického hororu. Děj se trochu blíží komedii. Nadhled nechybí, což si myslím, že je zásluhou pojetí Lamberta Bavy. Z Maria Bavy se zde objevují démoni, s nimiž často pracoval, z filmů Lucia Fulciho zase nechybí pořádné gore, které je blízké i Argentovi, i když ne v až tak naturalistickém stylu.

Tihle zase mají něco s očima.

Děj filmu se odehrává v kině, kde má být projekce nového snímku. Diváci nevědí, na co přesně jdou, ale mají to zjistit velmi záhy. Samozřejmě je to horor, kde sledujeme, jak jedna maska dokáže díky malému škrábnutí proměnit člověka v démona. Jaké je zděšení jedné z divaček, která se o jednu z masek poškrábala ve foyer kina, kde se promítá. Její symptomy jsou obdobné jako ve filmu. Nakonec jako kdyby se všechno, co se ve skutečnosti děje, podobalo filmu. A tak se i divačka mění v démona, který začíná běsnění, jež vyvraždí nebo promění většinu osazenstva kina Metropol.

O téhle a jejím vzhledu už nemá cenu mluvit.

„Démoni“ jsou film, který má hodně ze zombie snímků, jež v Itálii měly takovou popularitu, ale stejně tak má hodně i z americké osmdesátkové vlny, kdy se točily neskutečné šílenosti, u kterých si člověk nebyl jistý, jestli se jedná o komedii nebo o snímek, který se bere příliš vážně. Kanálová béčka byla naprosto normální a některá zde také máme recenzovaná („C.H.U.D.“ nebo klasika Aligátor).

Zase jeden z těch záběrů, co se hned tak nevidí.

Ve svém závěru se film mění ve skutečně komediální pecku, která si dělá srandu z akčního žánru, jenž obecně získával na velké popularitě, a to i přesto, že bylo až směšné, co se v nich odehrávalo. Přesně z těch (ale i ze zombie subžánru) si konec hororu „Démoni“ utahuje a daří se mu to docela dobře. Lamberto Bava mě svým snímkem potěšil. Neříkám, že přímo uchvátil, ale jako zábava je to hodně dobré. Jeden večer s démony strávíte poměrně příjemný. Také je to asi nejlepší příspěvek Bavy ke světovému hororu.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, béčka, survival, komedie)


Přidat komentář