Devátá brána (1999)

65%
"Devátá brána" vás může ze začátku nadchnout. A pak vás povodit za nos a zklamat.

Devátá brána

The Ninth Gate

Španělsko, Francie, USA, 1999, 133 minut

 

Režie: Roman Polanski

Scénář: John Brownjohn, Enrique Urbizu a Roman Polanski podle románu Artura Pérez-Reverta

Hrají:

Johnny Depp (Dean Corso)

Frank Langella (Boris Balkan)

Lena Olin (Liana Telfer)

Barbara Jefford (Baronka Kessler)

 

Roman Polanski horor úplně nikdy neopustil, ale z hlediska jeho současné filmografie se může zdát, že horor vlastně nikdy netočil. Není tomu tak a Roman Polanski byl v některých ohledech průkopníkem a natáčel horory, které se navždy zapsaly do dějin tohoto žánru. Mezi jeho legendární filmy patří například Hnus, „Ples upírů“ nebo Rosemary má děťátko. Právě na poslední jmenovaný film „Devátá brána“ navazuje.

 Johnny Depp je knihomol.

Pokud se týká návaznosti, tak ta není úplně kvalitativní, ale spíše tematická. Roman Polanski se opět vrátil k tématu ďábla a jeho místě na naší planetě. Aby toho nebylo málo, tak je příběh podán jako mysteriózní thriller pátrání po knize, respektive knihách a jejich pravosti. Na první pohled to pak vypadá jako velmi zajímavá cesta, kterou rádi podstoupíte proto, že na jejím konci může čekat zajímavé odhalení. Ale možná vás něco dostane i v průběhu pátrání.

 Ten slyší i trávu růst.

Dean Corso (Johnny Depp) je v podstatě zloděj knih, ale nutno mu přiznat, že znalosti má a není jich málo. Jen je ochoten pro dobrou koupi udělat i věci, které nejsou úplně čestné a v některých případech ani v souladu se zákonem. I pro tyto kvality si ho najde Boris Balkan (Frank Langella), který jej chce proto, aby zjistil, zda tajemná kniha, kterou má Boris ve svém vlastnictví, je jediným pravým kusem ze tří, které se už jako jediné dochovaly. Vzhledem k tomu, že Balkan platí velmi dobře, Corso práci vezme.

 Že by ďábel?

Následuje gradace událostí, která je relativně velmi pozvolná, což je dáno stopáží, ale také skutečností, že Polanski nezachází tak daleko, aby skutečně děsil. Raději volí stezku napětí, kdy se dějí podivné události, a Corso zjišťuje zvláštní informace, které vedou k odhalením, jež jsou nečekaná, ale nikoli ohromující. V tomhle směru je film přece jen docela unylý a nedokáže na diváka zapůsobit tak, jak by se po začátku mohlo zdát.

 Stařík vždycky poradí. Nebo zmate.

„Devátá brána“ není špatným filmem, ale děsivost zde v podstatě chybí. Jsou zde momenty, kde se i napětí ztrácí, což může být důvod k tomu, abyste se na film přestali dívat. Naštěstí Depp je dostatečně charismatický na to, abyste s ním cestu zvládli a nechali se okouzlit nebo zklamat tím specificky zvláštním závěrem, kterým „Devátá brána“ disponuje. Nadšení chybí, ale naprosto zkažený dojem také nemám.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (satan, mysteriózní)


Přidat komentář