Djinn (2013)

35%
Tobe Hooper a jeho zatím poslední příspěvek do hororového žánru.

Djinn

Spojené arabské emiráty, 2013, 82minut

 

Režie: Tobe Hooper

Scénář: David Tully

Hrají:

Aiysha Hart (Sarah)

Razane Jammal (Salama)

Ahd (Um Al Duwais)

Paul Luebke (Bobby)

 

Tobe Hooper rozhodně nepatří k hororovým režisérům, které bych ve velkém obdivoval, což jsem již několikrát na stránkách Horor Webu prezentoval. Přesto jsem byl docela zvědavý na to, jak se popasoval s filmem, který se jmenuje „Djinn“, byl natáčen ve Spojených arabských emirátech za národní peníze a navíc je prozatím posledním Hooperovým hororem, který natočil. No, vzhledem k tomu, že hodnocení je nahoře na drecenzí, tak asi tušíte, jak to dopadlo.

 Že by první zkušenost s výtahem?

Na první pohled to není tak zlé, protože arabské prostředí je rozhodně zajímavé a je dobře, že je i v jiných filmech než jen válečných. Džin je navíc podstava, která v sobě děsivý potenciál má, ať už se nám Disney a jeho „Aladin“ snaží říct cokoli. A tak se jen dalo čekat, jak dopadne mladý pár při návratu do své arabské vlasti, kde se v jednom domě dějí trochu divné věci.

 Asi není až tak šílená.

Sarah je žena, která nemá velkou radost z toho, že se musí vracet do arabského světa. Amerika jí celkem vyhovovala, ale její partner se chce vrátit k její rodině, chce být tam, kde má skutečné kořeny, ať už ty jsou kdekoli. On totiž nezná své rodiče a netuší, čí je vlastně synem. Ano, tohle je informace, která vás v hororu většinou zalarmuje. V tomhle případě naprosto záměrně.

 Nevypadá jako ten od Disneyho.

Scénář není nijak bohatě propracovaný a vlastně jde o klasické rozložení postav a prostředí: Žena začíná šílet a není si jistá, jestli skutečně blázní, anebo se svět kolem ní rozpadá. Manžel jí v tom zrovna dvakrát nepomáhá, což trochu upomíná na snímek Rosemary má děťátko, ale takových kvalit „Djinn“ rozhodně nedosahuje, a to ani kvalit vizuálních, protože na ty je přece jen celkem zaměřeno. Hooper ale sází na to, že bude mít film atmosféru a že se u jeho sledování budete bát. Pravda, tohle nemohu úplně vyloučit a skutečně se vám to stát může.

 S tou stavbou něco není v pořádku.

„Djinn“ je filmem, který v sobě měl potenciál využít zajímavé, neznámé prostředí, ale to je skutečně jen kulisou, kde se odehrává něco, co až moc připomíná japonský duchařský horor, navíc bez jakkoli propracovaného scénáře, prostě jen se snahou trochu diváka vyděsit, což se může a nemusí povést. Tohle je na první pohled dobře zvládnuté řemeslo, ale celkově je to snímek, který nemá čím ohromit.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (duchové, béčka)


Přidat komentář