Dracula: Prince of Darkness

55%
Christopher Lee se zase vrátil jako Dracula.

Dracula: Prince of Darkness

Velká Británie, 1966, 90 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Jimmy Sangster a Anthony Hinds podle románu Brama Stokera

Hrají:

Christopher Lee (Dracula)

Barbara Shelley (Helen)

Andrew Keir (Otec Sandor)

Francis Matthews (Charles)

 

I když se jedná o třetí film v sérii, budete z toho mít pocit, že by to stejně tak klidně mohl být film, který je vlastně v sérii první. Po snímku „Dracula“ z roku 1958 následoval ve studiu Hammer v roce 1960 film Draculovy nevěsty, který se obešel bez Christophera Lee v hlavní roli. Ten se ke své velké roli vrátil až v roce 1966, a to právě filmem „Dracula: Prince of Darkness“.

 Možná bychom si o tom ještě měli promluvit.

Dracula je mrtvý, jak naznačil stejnojmenný film z roku 1958, ale jak už to tak v hororových sériích bývá, pokud jde o záporáky, tak jejich smrt rozhodně není nikdy jistá. Ne na sto procent. A přesně tak je to i s Draculou, který ve svém hradě čeká celých deset let na vzkříšení. K zmrtvýchvstání  dochází díky dvěma párům, jež si to na hrad namíří, jako kdyby se nechumelilo.

 Co na to kočí?

Film „Dracula: Prince of Darkness“ si jeden v klasických kolejích podobných pokračováních sérií, které v sobě mají Frankensteinovo monstrum nebo třeba mumii. Nejde o to, aby se natočil naprosto nový film, ale v podstatě jde jen o to, aby se to samé zopakovalo, jenom trochu jinak. A to je přesně film „Dracula: Prince of Darkness“. Dracula musí obživnout, aby mohl být znovu poražen. Nic jiného v tom opravdu není, což je popravdě docela škoda a filmu to celkově hodně ubírá.

 Z čeho je tak nejistý?

Určitou výhodou filmu „Dracula: Prince of Darkness“, kterou si snímek nese, je skutečnost, že je to dobře natočeno v tom smyslu, že se tvůrci skutečně snažili o to, aby to bylo děsivé. Není to nějak zásadně světoborné ale je zde krev a je zde především Christopher Lee, který prostě uměl ztvárnit děsivou postavu a jeho Dracula je hrůzostrašný. Když se podívá a rozevře hubu, jde na vás strach, protože z něj máte pocit něčeho živočišného, a to i přes Leeho aristokratický zevnějšek.

 Jo, tak to bych taky byl nejistý.

I přes určité klady ale nemám pocit, že by horor „Dracula: Prince of Darkness“ nějak zásadně vybočoval. V rámci draculovské mytologie je to relativně normální film, který nepřináší nějaký zásadně nový pohled na věc, ale prostě se zabývá tím, že je zde upír, který by měl být nějak poražen, případně je zde ještě upírka, kterou je třeba sprovodit ze světa. Škoda, dalo by se z toho vytěžit možná víc. Na druhou stranu ve srovnání se současnými draculovskými filmy je to pořád dobré.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář