Dracula: The Dark Prince (2013)

45%
"Dracula" tentokrát ve fantasy verzi, což rozhodně není něco, co až tak moc potřebujete vidět.

Dracula: The Dark Prince

USA, 2013, 100 minut

 

Režie: Pearry Reginald Teo

Scénář: Nicole Jones-Dion, Steven Paul a Pearry Reginald Teo

Hrají:

Luke Roberts (Dracula)

Jon Voight (Van Helsing)

Kelly Wenham (Alina)

Ben Robson (Lucian)

 

„Dracula“ prostě bude věčné téma a vždy se najdou tací, kteří se rozhodnou tuto legendární knihu adaptovat nějak podle svého. Jsou zde klasické adaptace, které se nesnaží moc příběh upravovat (např. „Dracula“ s Belou Lugosim, „Dracula“ Francise Forda Coppoly), jsou zde takové adaptace, které ho zasazují do současnosti (Dracula 2000 a jeho dvě mizerná pokračování), či dokonce i adaptace ve stylu hodně špatného sci-fi (Dracula 3000). Tvůrci snímku „Dracula: The Dark Prince“ se rozhodli, že se podívají ještě hlouběji do historie a rovnou přešli i na fantasy žánr.

Boží vlasy...

Tohle není zrovna něco, co vyznívá úplně dobře. „Dracula“ jako fantasy se mi v hlavě mění v něco, co by se dalo nazvat jako kopií všeho, co už bylo natočeno. „Dracula: The Dark Prince“ je skutečně takovou syntézou různých nápadů, a to jak z oblasti historie, tak z oblasti fantasy, nechybí ani dramatický příběh, náboženství, různé nové teorie, a to všechno zahaleno do roucha Stokerova příběhu.

Že by Bathory?

Scénáristé základní příběh Brama Stokera v podstatě ani neadaptovali, prostě si jen vzali postavy, které se jim zdály dostatečně zajímavé, a na základě toho uvařili příběh, který má k dokonalosti hodně daleko. Snaha o kostýmní drama je zde sice patrná, ale to všechno je obklopeno hávem levného, televizního fantasy, které v podstatě znamená to, že digitálních efektů je zde minimum, což je sice potěšitelné, na druhou stranu zde nejsou ani efekty klasické, což je škoda.

Tohle mi udělal můj zubař!

„Dracula: The Dark Prince“ vypráví o tom, jak Dracula vládne nad zemí tvrdou rukou a má k tomu svého temného rytíře. Je zde skupina, nebo spíš skupinka kolem Van Helsinga – opravdu je to Jon Voight, neskutečné – která se snaží o odboj, a to hlavně proto, že mají v ruce starou Gandalfovu hůl, které říkají Lightbringer (nejlépe lze přeložit jako světlonoš). Ta by měla být jediným nástrojem, který v rukou správného člověka dokáže Draculu zabít. Jak se ukazuje, tím správným člověkem je podřadný muž, zloděj, který je ale od první chvíle prezentován jako velký borec.

Nejenom vlasy, i oči.

Příběh se snažil propojit děj s biblickými postavami, ale už nejsem tak naivní jako v době, kdy jsem s otevřenou pusou sledoval v kině snímek Dracula 2000. Tohle propojení mi přijde sice hezké, ale už tak trochu přeplácané. Jak se film blíží ke svému konci, tak z hlediska vizuálního se trochu lepší, z hlediska příběhového je to šeď. Z toho důvodu si dovolím být trochu hodný a jít téměř na průměr. Film si to asi úplně nezaslouží, v rámci žánru to není nic neobvyklé, ale snaha zde je.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (upíři, béčka)


Přidat komentář