Duel (1971)

80%
Tohle je prostě klasika. Steven Spielberg na začátku kariéry ve filmu, který publikum oslnilo a hlavně vyděsilo. Skvělá atmosféra, kde se stejně nedovíte, kdo sakra řídil ten náklaďák.

 

Duel

Duel

USA, 1971, 90 minut

 

Režie: Steven Spielberg

Scénář: Richard Matheson na základě vlastní povídky

Hrají:

Dennis Weaver (David Mann)

 

            Steven Spielberg začal svou kariéru skvěle. Zajížděl se na různých televizních seriálech včetně „Colomba“, ale průlom přišel až s televizním filmem „Duel“, který byl natočený podle povídky neméně slavného autora Richarda Mathesona, který je doslova americkou hororovou legendou, ale v České republice zatím moc doceněný není. Jeho literární tvorba se sem dostala hlavně s filmem Já, legenda. Kromě Já, legenda se na pultech knihkupectví můžeme ještě setkat s románem „Jak přicházejí sny“, snad nejuznávanějším románem, který Matheson napsal a vydal.

Zatím vypadá všechno vcelku idylicky. Jen životní prostředí trpí.

            „Duel“ není prvoplánový horor, je to především thriller a hlavně skvěle odvedená práce. Vesměs nesledujeme nikoho jiného než Davida Manna a jeho boj o přežití. David je otec od rodiny, který se jednoho rána vydal na schůzku, kterou ale nikdy neměl stihnout. Na silnici předjel jeden starý truck a to se mu stalo osudným. Řidič náklaďáku, muž, kterého nikdy neuvidíme, si usmyslel, že si s Davidem zahraje na kočku a na myš. Strhující boj o přežití startuje s chrčením motoru a kouřícím výfukem.

David už čuje nějakou nepravost, která se na něj chystá.

            David Mann se pravděpodobně stal obětí psychopata, který se rozhodl, že si zpříjemní den na cestách. Většinu filmu jsme na silnici, kde se snažíme trucku ujet, i když je jisté, že ten si na nás vždycky počká anebo nás vždy dožene. Řidič je nezastavitelný, jeho chování nepochopitelné, skutečnost, že nevidíme jeho obličej, jen podtrhává napětí, které je na nás chrleno spolu se splodinami.

Jestli si myslel, že venku se před náklaďákem zachrání, byl na omylu.

            Proč? Přesně na tuhle otázku odpověď nedostaneme, stejně jako ji nedostane ani David. V tom tkví kouzlo filmu. To, co nevidíme, nebo to, co nechápeme, je mnohem děsivější než to, čemu rozumíme, co je vykresleno v jasných barvách. Spielberg si tohle dobře uvědomoval a použil to i ve svých jedinečných „Čelistech“, stejně jako například ve sci-fi „Blízká setkání třetího druhu“. Pak sice začal točit filmy pro děti, ale budiž mu přáno. Mohl se z něj alespoň stát úspěšný producent a režisér blockbusterů, s nimiž nakonec i přišel – „Čelisti“ jsou prvním letním blockbusterem.

Kdo to sakra řídí???

            Dle mého názoru se jen „Čelistmi“ dokázal vyrovnat napětí, které geniálně zrežíroval v „Duelu“. Klaustrofobie je z uzavřených sklepů, místností a budov přenesena do kabiny jedoucího vozu a není o nic méně skličující, o nic méně nepříjemná a o nic méně strhující. Kam směřujeme? Jak to vlastně dopadne? O co tomu zabijákovi jde? A je to vlastně zabiják? Chce Davida sejmout?

            Spielberg našel adekvátního představitele hlavní role v Dennisi Weaverovi, americké televizní hvězdě. Tenhle herec dokázal zahrát muže, který se v klidu vydává na cestu a který byl náhle překvapen podivným chováním řidiče náklaďáku. Překvapení se postupem času mění na strach, strach v paranoiu a na její místo se už dere zoufalství a šílenství, které se až moc dobře kamarádí. S očekáváním, neschopni odtrhnout oči od obrazovky, sledujeme, kdo přežije a kdo na silnici svou jízdu skončí.

            „Duel“ je sice televizním filmem, ale ve srovnání se současnou filmovou produkcí, která míří do kin nebo na DVD, je i po čtyřiceti letech špičkou. Nabízí se srovnání s takovým Road Train, který zde byl recenzován a který se zabývá podobnou tématikou. V této konfrontaci „Duel“ vítězí jasně na K.O. s prvním úderem do obličeje. Spielberga a jeho styl nemusím, ale za tohle klobouk dolů.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář