Dům (2016)

40%
Dva nacističtí vojáci a jejich norský zajatec si mysleli, že v domě najdou přístřeší a klid.

Dům

Huset

Norsko, 2016, 90 minut

 

Režie: Reinert Kiil

Scénář: Reinert Kiil a Jan Helge Lillevik

Hrají:

Mats Reinhardt (Jurgen Kreiner)

Frederik von Lüttichau (Andreas Fleiss)

Espen Edvartsen (Max)

Ingvild Flikkerud (Lise)

 

Když si jdete pustit něco severského, většinou očekáváte nějakou pořádně temnou, možná ještě spíše depresivní atmosféru, která vás dostane a která se bude držet celého filmu. A přesně tak natočili tvůrci snímek Dům. S důrazem na temnou, nepříjemnou atmosféru, která prostupuje celým filmem a nakonec i divákem. To je super, jen je škoda, že to je jediné, na co se tvůrci zaměřili.

 S křížkem po funuse?

Snímek se odehrává za druhé světové války, což je doba, která hororům a thrillerům v severských podmínkách přeje. Tvůrci se k nim docela rádi vrací, ať už je to v podání hororové zombie komedie „Mrtvý sníh“ anebo v případě drsnějšího filmu Sauna, který je právě snímku Dům docela podobný. Hlavně tedy v rámci atmosféry. Už máme dům i se saunou.

 Panenky nikdy nevěstí nic dobrého.

Základ snímku je nesmírně jednoduchý. Je druhá světová válka a dvěma nacistickým vojákům se podařilo zajmout jednoho norského, s nímž se vydávají přes zasněženou krajinu, která neskýtá mnoho možností, jak přežít. Samozřejmě, že mají co dělat, aby to zvládli, ale mají nakonec štěstí – do cesty se jim postaví jeden dům, který vypadá jako dobře vybavený na to, aby v něm přežili.

 Hezká hra stínů.

Anebo že by jim do cesty přihrálo dům něco jiného než štěstí? Samozřejmě, že dům nebude obyčejný dům, ale budou se zde dít nepříjemné, divné a možná i smrtící věci. Když se to řekne takhle, zní to vlastně skoro banálně, alespoň z toho hororového hlediska. A ono to vlastně celkem banální je. Příběh není nijak objevný, jde opravdu jen o to, jak dobře je zachycena atmosféra.

 Vojáčci to nebudou mít lehké.

Ale ani skvělé záběry a ani skvěle zachycená atmosféra snímku Dům nepomůžou k tomu, aby byl skutečně výjimečný. Kromě profesionálního a povedeného způsobu nafilmování, je film Dům naprosto bez nápadu, což je strašná škoda. Nebyl příliš využit potenciál doby, místa ani zimního nečasu. Je to tak nějak to klasické, co od podobného filmu očekáváte, což mi přijde jako málo.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář