Extraterrestrial (2014)

25%
Profesionálně natočené vykrádání nejen found footage, ale i další žánrů a filmů.

Extraterrestrial

Kanada, 2014, 100 minut

 

Režie: Colin Minihan

Scénář: The Vicious Brothers

Hrají:

Brittany Allen (April)

Freddie Stroma (Kyle)

Melanie Papalia (Melanie)

Jesse Moss (Seth)

 

Nechci říkat, že mě The Vicious Brothers dostali filmy „Grave Encounters“, ale pro jednou jsem měl pocit, že někdo vzal found footage alespoň malinko jinak. Malinko, protože oni se nakonec v tomhle stylu stejně utopili a Grave Encounters 2 byla ke konci jen vykrádačka toho, co bylo v první díle, ale i v podobných dalších filmech. Ke snímku „Extraterrestrial“ jsem tak přistupoval s mírným napětím a velmi lehkým očekáváním. Jak se ukázalo, mohl jsem si tohle odpustit.

 Moje vlasy!

Na začátek bych vyzdvihnul hlavní silnou stránku, protože ona už žádná další nebude. Tou silnou stránkou je stránka formální, stránka vizuální, která je prostě dobrá v tom smyslu, že ani na chvíli nemáte pocit, že sledujete něco amatérského, ale máte před sebou něco, co je na první pohled vizuálně kvalitní, a to i v případě složitějších trikových sekvencí, které se při začlenění mimozemšťanů do děje daly očekávat. A skutečně k nim došlo. Místy jako kdyby film vykrádal starší sci-fi.

 Kdo přežije?

Tohle je pocit, který jsem měl celou dobu. Tady nejde o popkulturní narážky a poukazování na to, jaká díla jsme tu měli, tady jsou skutečně vykrádačky. V první řadě je to vykrádání found footage žánru, protože samozřejmě nejde o nic jiného než o to, že se skupina mladých lidí rozhodne, že pojede na osamělou chatu. Ach jo, samozřejmě, že se s nimi musíme seznamovat a samozřejmě, že nám ty jejich osudy budou naprosto ukradené, emoce s nimi nebudeme reálně prožívat, protože to ani moc dobře nejde. Některé postavy jsou standardně od začátku protivné.

 Že by hardcore sci-fi?

Když zjistíme, že to nebude monstrum z lesů, co bude partu ohrožovat – a to je jasné už z názvu – tak se budeme muset smířit s tím, že dojde na všechno, co tu už bylo. Vysocí, šedí, hubení mužíčci, únosy lidí, vtipy o análních sondách, klasická a pravda pochopitelná nedůvěra, a tak dále. „Extraterrestrial“ v tomhle směru nenabízí naprosto nic nového a občasné použití ruční kamery vás nevytrhne. Na autorské dvojici je vidět, že už načichli americkým způsobem natáčení, stylem velkého Hollywoodu a jsou zde klasicky patetické scény s hudbou, kde jde akorát o ten povrchní dojem.

 Vola domů.

„Extraterrestrial“ není až tak moc hororový snímek, i když se tam se snaží o to, aby vypadal jako „Vetřelec“. Ani na chvíli tu gotickou tíhu nevzbudí. Nejspíš se pak osypete z příšerného konce, který by trochu mohl odkazovat na „Noc oživlých mrtvol“. The Vicious Brothers ukázali, že jsou možná znalci žánru, ale že dokážou natočit horor jenom proto, že jim na to někdo dá peníze a že ví, jaká jsou základní pravidla. To nic nemění na tom, že „Extraterrestrial“ je film, kterým ujeli mimo míru snesitelnosti.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (mimozemšťani, found footage)


Přidat komentář