Terminátor (1984)

75%
"Terminátor" je jedním z nejklasičtějších děl fantastiky, a tak myslím, že je na čase se mu trochu víc věnovat i tady, v našem hororovém magazínu, kam také patří.

 

Terminátor

The Terminator

Velká Británie, USA, 1984, 107 minut

 

Režie: James Cameron

Scénář: James Cameron, Gale Anne Hurd a William Wisher Jr.

Hrají:

Arnold Schwarzenegger (Terminátor)

Michael Biehn (Kyle Reese)

Linda Hamilton (Sarah Connor)

Paul Winfield (Poručík Ed Traxler)

Lance Henriksen (Detektiv Hal Vukovich)

 

„Terminátor“ je legenda a přesto, že se primárně jedná o sci-fi žánr, myslím, že nebude na škodu, pokud si snímek připomeneme i na našich stránkách, kde se snažíme věnovat především hororu. Ono ve chvíli, kdy po vás jde něco, co je téměř nezničitelné, to rozhodně budete pociťovat strach. Nemluvě o tom, že „Terminátor“ má dobrou, i když celkem béčkovou atmosféru.

Jakou má tenhle voják z budoucnosti asi roli?

Ať už máte na Jamese Camerona jakýkoli názor, „Terminátor“ je rozhodně tím nejlepším, co kdy vytvořil a nelze mu po žánrové stránce téměř nic vytknout. Tedy po stránce kvality je toho mnoho, ale mluvím hlavně o příběhu, který je prostě skvělý. Dnes už je až moc profláklý, ale stejně stojí za to si ho připomenout. Neznalost v tomhle případě rozhodně neomlouvá. Alespoň pokud jste filmovými fandy.

Arnold a jeho památná role.

Do minulosti je poslán stroj, který vypadá jako člověk, ale jeho úkol rozhodně lidumilný není. Jedná se o Terminátora (s tváří Arnolda Schwarzeneggera), jehož jediným úkolem je terminovat, zabít. Neplatí to pro všechny lidi, i když to schytá samozřejmě každý, kdo se mu postaví nebo jen dostane do cesty. Jeho primárním úkolem je jedna žena – Sarah Connor. Na Sarah není nic speciálního, alespoň doposud. Jenže ona je tou, kdo má porodit muže, který se jmenuje John Connor. Co je na něm tak zvláštního? Je to on, kdo v budoucnosti povede pozůstatky lidstva ve válce proti strojům.

Sarah musí žít.

Jak říkám, dnes už je to docela profláklé a jsou zde i starší autoři sci-fi, kteří se tomuto tématu věnovali, ale byl to právě James Cameron, který přivedl do světa Terminátora, postavu robotického zabijáka, který je téměř nezastavitelný. V budoucnosti jich je armáda, do přítomnosti je vždy poslán jeden, aby zabíjel. On a někdo další, kdo má úkol opačný – cíl chránit. V prvním filmu je to člověk, Kyle Reese. Má dohlédnout na Sarah, aby se jí nic nestalo. Jak svůj úkol splní, to už musíte zjistit sami, ale stejně myslím, že většina z vás už to stejně dobře ví.

Prostě jedinečný drsňák.

„Terminátor“ je filmem, který má hodně z klasické béčkové produkce, ale trikově se snaží být na výši, i když to místy není úplně ono. Pro film „Terminátor 2: Den zúčtování“ to platí také, i když zde jsou nedostatky triků trochu v jiné rovině. Film „Terminátor“ je začátkem skvělé série, která se promítla jak do filmu, tak i do literatury a komiksu. Na našich stránkách se budeme pokračováním ještě věnovat, recenzi na film Terminator Salvation už zde máme, přijde určitě i na komiks, který vychází i v našich luzích a hájích.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (survival, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář