Podstata strachu 05: Lidojed (2008)

55%
Když vám na policejní stanici přivedou čarujícího kanibala, noční šichta asi nudná nebude.

Podstata strachu: Lidojed

Fear Itself: Eater

USA/Kanada, 2008, 40 minut

 

 

Režie: Stuart Gordon

Scénář: Richard Chizmar, Johnathon Schaech

Hrají:

Elisabeth Moss (Danny Bannerman)

Stephen R. Hart (D. Mellor)

Russell Hornsby (serž. Williams)

Stephen Lee (Marty Steinwitz)

 

Potetované policistce Bannermanové začíná noční šichta. Na stanici jim přivezou D. Mellora – kanibala, který za poslední dva roky zabil a ochutnal přes 30 lidí. Rozkaz zní – pohlídat do rána, než si pro něj přijdou federálové. Úkol se zdá snadný, jenže nikdo neví, že je Mellor také Cajun, čaroděj. A tak poté, co se mu podaří uprchnout z cely, Bannermanová, která má ráda horory, jeden zažívá na vlastní kůži...

 Krve bude ještě víc.

Lidojed podle povídky Petera Crowthera, je svým způsobem klasickou televizní horrorovou povídkou. Ničím extra neoslní a nepřekvapí, ale na druhou stranu to není ani žádný propadák. Vystačí si s málem – jeden kanibal, poloprázdná noční policejní stanice s minimem osazenstva, které ho má hlídat, a hororová honička může začít. Na docela obstojný zážitek jednoho hororového seriálu to bohatě stačí. Pravda, od mého oblíbeného Stuarta Gordona bych čekal spíše něco načáchlého Lovecraftem (tak jako např. v „Masters of Horror“), ale tato změna není nijak na škodu.

 

Gordon z toho mála ingrediencí, které dostal, dokázal uvařit poživatelný chod, který bez problémů sníte, nijak vám nezkazí večer a klidně za něj zaplatíte. Sice si ho možná příště už neobjednáte a zkusíte z jídelního lístku něco jiného, ale až v této restauraci zkusíte všechno, dáte si to po čase v pohodě bez obav znovu.

 Trochu nerovnováha sil.

Nejchutnější a nejzásadnější ingrediencí, která tomuto chodu dodává charakteristickou chuť, je bezesporu samotný Cajun. Je základem, bez něhož by to byla jen další UHO (univerzální hnědá omáčka). Cajun je tím, čím má být. Démonickým zlounem, s nímž byste se setkali opravdu jen neradi, odpudivým již od prvního pohledu. Vysoký obr se zkaženými zuby, ne nepodobný Danielu Hůlkovi. Za zmínku stojí jeho český dabing, hlas vybrali opravdu skvěle.

 

Dalšími dobrými dochucovacími přísadami jsou policistka Bannermanová v podání Elisabeth Moss. Snad to dělá ta uniforma a přísné policejní předpisy ohledně vzhledu (možná i proto překvapí svým rozsáhlým tetováním), ale ač je Moss možná i pěkná herečka (je, vyhledal jsem její fotky), tady vás bude oslňovat čistě a jen svým hereckým výkonem, který sice není nijak bombastický, leč na televizní seriál více než ucházející. Kromě ní mě docela bavil její hláškující obtloustlý, stále něco pojídající, kolega.

 Tomu už nepomůže.

Obecně jde o čistý průměr, kterému bych bez rozmýšlení dal rovný průměr. Vezmu-li však v potaz, že je to součást většího celku, jehož dva předcházející díly byly dost slabé a ne moc hororové, za tento návrat k hororu a opravdu démonického záporáka, trošku přihodím.

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář