Frankenstein (2015)

50%
Jedna z variací na známé téma.

Frankenstein

USA, Německo, 2015, 89 minut

 

Režie: Bernard Rose

Scénář: Bernard Rose

Hrají:

Danny Huston (Victor)

Matthew Jacobs (Dr. Marcus)

Dave Pressler (Dr. Pretorius)

Mckenna Grace (Molly)

 

„Frankenstein“ je příběh, který v sobě má poselství, jež se snaží přenášet už po staletí, protože byl napsán v roce 1818. Brzy nás tedy čeká výročí 200 let od vydání tohoto jedinečného díla, které má na svědomí Mary Shelley. I když je asi nejznámější filmovou adaptací ta, která byla natočena v roce 1931 – a také je tou nejlepší – jsou zde i další, které se snaží o předání tohoto poselství.

 Pyšní rodiče.

Jedním z nich je i snímek „Frankenstein“ z roku 2015. Jedná se o snímek, který se výrazně odlišuje od předlohy v dobovém zasazení, na druhou stranu ten základ je ponechán. A vlastně je to snímek, který je do jisté míry remakem filmu „Frankenstein“ z roku 1931, ale i jeho pokračování Frankensteinova nevěsta, kdy některé scény jsou zde zopakovány, ač jsou upraveny a modernizovány.

 Změny na těle jsou nezpochybnitelné.

Jedná se například o scénu s holčičkou, která je vrcholem prvního filmu z roku 1931. Porovnání s filmem Frankensteinova nevěsta je pak možné na tom, jak se zde monstrum setkává se slepým hudebníkem. V tomhle případě je to vlastně jazzový muzikant/něco jako bezdomovec. Pojetí snímku „Frankenstein“ je modernější a funkční. Stejně jako skutečnost, jak monstrum vzniklo.

 Musí se skrývat.

Jedná se o výsledek laboratorních textů a my hned na začátku vidíme, že se dílo podařilo. Alespoň do jisté míry. Jenže pak dojde k prvním náznakům toho, že něco není v pořádku. A ve chvíli, kdy má být mladík uspán, uniká a vydává se na vražednou pouť. Tady je snímek silný, protože jeho vraždění je dáno tím, že je nepochopen a lidé se k němu chovají jako ke zrůdě, jak mu také říkají.

 Udrží ho svěrací kazajka?

Snímek „Frankenstein“ má v sobě poselství o tom, jak lidé nenávidí všechno, co nechápou, obsaženo, ale je bohužel podáno hodně křečovitě. Tohle je velká škoda, protože jinak by měl snímek docela dost co říct. Ale jednotlivé scény na sebe nenavazují úplně dobře, není to správně provázáno a hodně to šustí papírem. Je to škoda, protože tohle pojetí se mi jinak docela líbilo.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, vědci, vrazi)


Přidat komentář