#17 - Frankensteinova nevěsta (1935)

Frankenstein je legendárním filmem, ale jeho pokračování se může směle zařadit k těm sériím, jejichž druhé díly jsou lepší anebo alespoň stejně dobré jako díly první.

 

Frankensteinova nevěsta

Bride of Frankenstein

USA, 1935, 75 minut

 

Režie: James Whale

Scénář: William Hurbult a John Balderston

Hrají:

Boris Karloff (Monstrum)

Elsa Lancaster (Mary Shelley/Nevěsta)

Colin Clive (Henry Frankenstein)

Ernest Thesiger (Doktor Pretorius)

           

            Po čtyřech letech se vrátilo osazenstvo, které slavilo úspěch s Frankensteinem. Nebo alespoň část původního osazenstva. Režisér James Whale usedl na svou stoličku, Colin Clive se znovu vtělil do Henryho Frankensteina a především Boris Karloff si podruhé „nasadil masku“ Frankensteinova monstra. Skoro by se chtělo říci „Úspěch zaručen“. V tomto případě to platí dokonale.

            Film není čistým hororem, to ani omylem, mnohem více se prolínají témata a styly, které se Whaleovi skutečně líbili (komedie a drama, parodie a silné emotivní momenty). Horor nehraje prim, ale přesto je snímek svým pojetím hororový. A to hlavně díky Karloffovi, Else, ale i díky skvělým nezapomenutelným scénám. Podobně jako scéna s děvčátkem z prvního filmu. Ale v Nevěstě jich je přece jen více.

Všechno to začíná o pár desítek let dříve jako obyčejný příběh.

            Jednou z nejsilnějších scén, u které je již předem jasné, že nikdy nemůže skončit šťastně, je scéna, kde se monstrum učí mluvit, konečně poznává, že existuje člověk, který může být jeho přítelem. Nutno říci, že je jím slepec. Říká mu, že jsou zlé a že jsou dobré věci, učí ho základní slova, která po něm monstrum opakuje. Scéna skutečně silná a dojímavá. Monstrum ochutnává chléb, ale také alkohol a cigarety. A alkohol je pro další scénu filmu důležitý. Právě na něm se ukazuje, jak jsou lidé schopni zneužívat jiné lidi, na základě jejich slabostí – aby se Pretorius dočasně zbavil monstra, dá mu do vína uspávací prostředek, protože dobře ví, že monstru víno chutná. Ale síla této myšlenky je především v tom, že uspávací látku mu tam Pretorius přilévá přímo před jeho zraky, protože doktor ví, že monstrum nemůže vědět, o co mu jde. Využívá jeho naivitu, jeho důvěru, kterou sám považuje za hloupost a slabinu.

Elsa Lancester je prostě neodolatelná - svým velmi zvláštním způsobem.

            Frankensteinova nevěsta je silným filmem proto, že ještě hlouběji a dokonaleji ukazuje to, s čím přišel první film a vlastně i předloha Mary Shelley. Ukazuje, že „monstrum“ nemůže ve společnosti existovat jako každý jiný člověk, vždy bude na okraji, vždy z něj budou mít strach, který se mění v nenávist. Nikdo jej nedokáže pochopit. A to si monstrum uvědomuje v závěru filmu, kdy se jej štítí i jeho „nevěsta“, která byla pro něj oživena. Štítí se ho, nedokáže snést jeho dotyk. Ač sama monstrem, je pro ni Karloffův „hrdina“ zrůdou.

Monstrum a slepec - jedna z nejsilnějších a nejvtipnějších dvojic filmu.

            A tak zazní z úst monstra památná řeč. Obrací se s ní na doktora Pretoria, který by chtěl uniknout. „Ty tu zůstaň,“ říká doktorovi. A pak dodá: „My náležíme smrti.“ Monstrum si uvědomilo, že bylo mrtvým a mrtvým vždy mělo zůstat. Ve společnosti lidí nedokáže existovat, protože je natolik odlišné, natolik jiné a pro lidstvo nežádoucí. Nemůže být pochopeno. V závěru filmu si uvědomí, že pokusy o přizpůsobení se a obrana sebe sama nemají smysl. Rozpoutá tedy apokalypsu. Grandiózní finále filmu, které je pro mě osobně pokaženo pouze tím, že monstrum nechalo utéct svého stvořitele a jeho snoubenku Elisabeth (v tomto filmu ji hraje jiná herečka než v předchozím). Ale toto není vina samotného Whalea, ale dobové cenzury, podle které by tehdejší divák příliš drastický závěr patrně nestrávil.

Tahle dvojice nemá souzený společný osud - možná tak trochu Romeo a Julie hororového filmu. Nebo spíš Kráska a... Zvíře a zvíře.

            Film si zaslouží plus za skvělé triky, především pak za miniaturní lidičky, kteří jsou výtvorem doktora Pretoria, stejně tak za humor, kterým je prokládán. Někteří kritici tvrdí, že se jedná o nejlepší horor své doby. Nutno říci, že nebudou příliš daleko od pravdy. Pravděpodobně se totiž skutečně jedná o jeden z nejlepších hororových filmů studia Universal Pictures ve 30. letech.

           

Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

            Film je prodchnut skutečně silnými scénami, které zůstanou v paměti, a to v podstatě od počátku až do konce. Velmi povedené je navázání na původní film – jsme v sídle Shelleyových a Mary svému choti a lordu Byronovi vypráví, jak by příběh pokračoval.

 

Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

            Hororovost je potlačena, ale příběh je sám o sobě tak silný, že děsivé momenty jsou vyvolávány jinak než monstrem samotným Jeden z nejděsivějších okamžiků je však čistě hororový, a to ten, kdy Nevěsta poznává, že má zemřít a z jejích úst vychází odporný syčivý zvuk, který je skloubený s nepříčetným vzteklým výrazem. Finále filmu je skutečně impozantní.

101 nejlepších hororů (zombie, příšery, vědci)


Přidat komentář

Související články