Gog (1954)

50%
Když se roboti vzbouří...

Gog

USA, 1954, 83 minut

 

Režie: Herbert L. Strock

Scénář: Tom Taggart, Richard G. Taylor a Ivan Tors

Hrají:

Richard Egan (Dr. David Sheppard)

Constance Dowling (Joanna Merritt)

Herbert Marshall (Dr. Van Ness)

John Wengraf (Dr. Zeitman)

 

Spojení vědecko-fantastického filmu a hororu nemusí být vždy šťastné, i když jsou rozhodně čestné výjimky jako legendární „Vetřelec“, „Věc“ nebo „Horizont události“. Jasně, těch výjimek bude ještě více, ale tyhle mě z fleku napadnou vždy jako první. Pak jsou zde další filmy, které se o to propojení snaží. A pokusil se o to také americký snímek „Gog“ z roku 1954.

Roboti útočí!

Když se budete na film „Gog“ dívat, budete si říkat, že tohle je vlastně něco jako předzvěst snímku „2001: Vesmírná odysea“, na který byste vlastně v určitém ohledu mohli nahlížet jako na horor, protože určitý prvek je tam stejný. Stejně jako ve filmu „2001: Vesmírná odysea“, i ve snímku „Gog“ jde o to, že tu máme stroj, který se začne chovat nevyzpytatelně a velmi nebezpečně.

Ještě neútočí.

Jsme v tajném vědeckém zařízení, které doslova vypadlo z levných seriálů, které Američané mohli sledovat, a to ještě minimálně jednu dvě dekády. Vědci se zde zabývají robotikou a chtějí vytvořit takového robota, který bude dokonalejší.... no, asi dokonalejší, než bychom si přáli. A to se jim nakonec povede, protože díky sabotáži a vraždě se ukazuje, že tady technologie skutečně pokročila.

Plamenomety na ně!

Na snímku „Gog“ je hezké to, jak je to retro. Pokud máte rádi tyhle staré věci, tu kostrbatost, naivitu a neskutečnou zastaralost, tak se vám bude snímek líbit, bude pro vás mít ono potřebné kouzlo. Navíc je to místy skutečně něco, co by se dalo označit za hororové. Jasně, moc krvavé to není, ale vraždící robot, který je spíše směšný, vypadá celkem neohrabaně cool.

I kytičky pěstovali.

Americký snímek „Gog“ je určen pro ty, kdo mají levná béčka, nevadí jim, že jsou skoro sedmdesát let stará, jsou schopni se povznést nad skutečnost, že je to vizuálně hodně velké retro, a také jim nevadí, že scenáristicky to opravdu není nic chytrého a jde jen o to vyhrát nad nečekanou hrozbou. V takovém případě prostě dostanete, co byste chtěli. A je to celkem příjemné.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (béčka, survival)


Přidat komentář