Gojira VS Mekagojira (1993)

80%
Dojde i na Mekagojiru, která je tentokrát trochu vylepšená.

Gojira VS Mekagojira

Japonsko, 1993, 108 minut

 

Režie: Takao Okawara

Scénář: Wataru Mimura

Hrají:

Masahiro Takashima (Kazuma Aoki)

Ryoko Sano (Azusa Gojo)

Megumi Odaka (Miki Saegusa)

Yûsuke Kawazu (Profesor Omae)

 

Představuje se nám dvacátý film ze série o monstru zvaném Gojira. Je to film, který je uváděný jako snímek ke 40. výročí série, ale ve skutečnosti byl natočen „jen“ po 39 letech. Ale marketing je jedna věc, důležitější je, že se na scénu vrací další monstra, která známe z minulých filmů. Ale nemyslete si, mytologie je opět moderní a zůstává se u toho, že Gojira je pořád monstrum, které lidé na planetě nechtějí. Tak je to hlavně proto, že jeho destrukční choutky jsou skutečně enormní.

 Radon se vrátil.

Základem filmu je tedy skutečnost, že se lidé chtějí Gojiry zbavit. Mají k tomu nové prostředky. V rámci OSN bylo vytvořeno speciální oddělení, které se zaměřuje na hrozbu Gojiry. Toto oddělení přišlo s řešením toho, jak se veleještěra zbavit. Je jím Mekagojira, což je v tomhle případě robot, který je sestaven z elektronických zbytků, které byly součástí Kingu Gidorah ve snímku Gojira vs. Kingu Gidorah. Z těchto zbytků je tedy vytvořen robot, který má za úkol Gojiru zničit.

 Destrukce pokračuje.

Kromě toho, že je sestaven Mekagojira, je první zbraní ještě tzv. Garuda, což je létající bojová jednotka. Vzhledem k tomu, že je to také robotické monstrum, byl zde zajímavý potenciál pro spojení robotů. Ale to už se nechte okouzlit sami. Japonci rozhodně potenciál využili. Kromě toho se ale příběh točí kolem jednoho vejce a tvora, který se z něj vyvine. Toto vejce objeví expedice, ale kromě ní se na vejce chtějí vrhnout také Gojira a Radon, který se v novém restartu objevuje také poprvé.

 Mekagojira je na scéně.

Jenže jak se později zjistí, ještěři nebojovali o vejce – ano, jeden pořádný souboj je v podstatě hned na začátku – ale Gojira vejce chránil. Důvod je prozaický, je to jeho – její? – vejce. Brzy se totiž vylíhne malý ještěr, který má telepatické schopnosti, a tak se spojí s jednou nadanou mladou ženou, která se ho snaží chránit a zkoumat. Gojira však chce svoje dítě (vizuální podoba s Minirou je minimální) zpátky. Z toho pak plyne většina destrukce a také úchvatný souboj mezi Gojirou a Mekagojirou a jeho skvělá gradace.

 Zachrání malou Gojiru?

Ano, snímek „Gojira VS Mekagojira“ je dětinský, místy je hodně naivní, ale stejně tak je naprosto skvěle akční a dává divákovi kaiju filmu přesně to, co divák očekává. Skvělé souboje monster, jež jsou neskutečně dlouhé a hlavně výborně provedené. Efekty jsou krásné a vy jen čekáte, s jakým dalším bojovým trikem nějaké monstrum přijde, případně co dalšího se stane. Pro mě je tohle ukázka popcornového kaiju, které byste chtěli vidět v kině. Bavit se a cítit napětí, tohle vám film zajistí.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář