Green Lantern: Žádný strach

45%
Druhá sbírka Green Lanterna, která v České republice vyšla, neurazí, ale pro pochopení vesmíru Green Lanternů rozhodně nepomůže.

 

Green Lantern: Žádný strach

Vydalo nakladatelství BB/art, 2012, 399 Kč

 

Scénář: Geoff Johns

Kresba: Darwyn Cooke, Carlos Pacheco, Ethan Van Sciver, Simone Bianchi

 

„Green Lantern“ je komiksovou sérií, která u nás přece jen není tolik známá, ani tolik oblíbená jako série jiné. Na takového Spider-Mana určitě nemá, nemluvě pak třeba o Batmanovi, s kterým sdílí stejný svět a sem tam se i potkají – nejvíce pak v komiksech „Justice League“. Mnohé se změnilo ve chvíli, kdy se do českých kin dostal snímek „Green Lantern“ a nakladatelství BB/art vydalo další komiks s tímto superhrdinou s názvem Green Lantern: Tajemství původu.

Obálka českého vydání komiksu Green Lantern: Žádný strach.

V knize Green Lantern: Tajemství původu jsme se seznámili s nejoblíbenějším lidským Green Lanternem, kterým je Hal Jordan. Kniha není úžasná, ale je dobře vystavěná, především lidská rovina zde funguje skvěle. Od knihy „Green Lantern: Žádný strach“ jsem pak očekával, že se bude příběh dál rozvíjet. Jenže tady právě nastal pořádný problém. Green Lantern je jednou z těch nekonečných sérií, které neustále pokračují, znovu začínají, restartují se a mění se. Tohle je právě zlo, které někdy znemožňuje, aby příběh jen tak vyšel u nás, kde nemáme žádnou znalost historie daného universa.

Ukázka z českého vydání komiksu Green Lantern: Žádný strach.

Kniha Green Lantern: Tajemství původu nás sice seznámila s tím, jak se objevil první Green Lantern na Zemi, ale ani trochu nás to nemohlo připravit na to, co přišlo. Nechci říkat, že je „Green Lantern: Žádný strach“ přímo průšvih, ale prostě na sebe knihy nenavazují a čtenář bude zmatený, když novou knihu otevře. Rozumím tomu, proč vyšla první kniha, docela rozumím i tomu, proč vyšla jako druhá tato, ale jelikož tady nevíme, co se v universu celou dobu dělo, budeme hodně zaskočení.

Ukázka z českého vydání komiksu Green Lantern: Žádný strach.

Po přečtení několika stránek vyvstává poměrně velké množství otázek. Kde se tu vzal druhý Green Lantern? A kde tenhle třetí? Co jsou zač ti padouši? O jakých událostech se tu mluví? Copak na OA došlo k nějaké katastrofě? Ale kdy k ní došlo? Proč přesně? Jak to, že si spousta lidí myslí, že je Hal Jordan mrtvý? Na žádnou z otázek nedostaneme odpověď, a tak jen sledujeme pár příběhů z vesmíru, který se nám hodně vzdálil, alespoň od knihy, která u nás vyšla jako první. Navíc, příběhy nejsou zase tak zajímavé, jak by čtenář chtěl. Setkáme se se starými známými, ale ani v jejich přítomnosti se necítíme nejlépe, protože nám celou dobu něco uniká. Hororovost v některých příbězích nadále zůstává, ale je tu příliš mnoho různých zápletek a příběhů, které celkový obraz tříští ještě víc.

Ukázka z českého vydání komiksu Green Lantern: Žádný strach.

Čím je sbírka specifická, to je různorodost kreseb. Dostáváme klasickou detailní mainstreamovou, méně detailní mainstreamovou a pak i speciálně kolorovanou, která je posledním příběhem sbírky. Jenže ani zajímavost kresby, která není zase tak strhující, nemůže vynahradit pocit z toho, že nám opravdu hodně uniklo. BB/art toho mnoho udělat jinak nemohlo, protože těch příběhů je tolik a jsou tak staré, že od začátku to prostě vycházet nemůže, ale možná měl vůbec zvolit jiný komiks. Jsem zvědavý, jestli se dostane na díl třetí. Sám o tom dost pochybuji. Prodeje asi nebudou tak úspěšné a BB/art hodně přehodnotil svou komiksovou politiku. Bohužel.

 

Hodnocení: 45%

Hororové knihy (komiks, mimozemšťani)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář