Greta - Haus ohne Männer (1977)

40%
Poslední setkání s Ilsou, respektive s Gretou ve filmu, který tak úplně nepatří do ilsovské série.

Greta - Haus ohne Männer

USA, Švýcarsko, Západní Německo, 1977, 90 minut

 

Režie: Jesús Franco

Scénář: Erwin C. Dietrich a Jesús Franco

Hrají:

Dyanne Thorne (Greta)

Tania Busselier (Abbie Phillips)

Lina Romay (Juana)

Eric Falk (Pablo Rego)

 

Snímek „Greta - Haus ohne Männer“ byl natočen v podstatě jako třetí díl série o Ilse, ale jak originální název tohoto filmu napovídá, bude zde ještě někde zakopaný pes. Snímek je sice v pozdějších letech uváděn jako „Ilsa, the Wicked Warden“, ale v původní podobě neměl se sérií mnoho společného, což je dáno hned několika faktory. Ano, Dyanne Thorne zde je a opět hraje dominantní ženu, vedoucí ústavu pro mladé ženy, na kterých ráda experimentuje.

 Blond jí slušelo trochu víc.

Jak je patrné, východiska jsou podobná, ale detaily jsou odlišné. Dyanne Thorne má vlasy tentokrát do zrzava, což je jedna základní změna, druhou je skutečnost, že se zde tvůrci snažili i o nějaký ten trochu jiný příběh, který je ale v rámci žánru přece jen klasický a mohli jsme ho vidět i jinde, například ve snímku Detenute violente, ač pravda, ten je mladší. Ten příběh se točí kolem toho, že mladá žena dobrovolně putuje do nějakého zařízení, ať už je to věznice nebo ústav, kde chce najít pravdu o někom blízkém.

 Skutečná hrdinka filmu.

Hlavní postava Abbie se nechá zapsat do zařízení pro choromyslné ženy, protože chce vědět, co se stalo s její sestrou Rosou, která zde byla také zavřená. Její pátrání samozřejmě neprobíhá nějak hezky a musí se smířit s tím, že bude obětí jak ostatních pacientek, tak i místní vedoucí Grety, nebo Ilsy, chcete-li. Probíhají zde různé formy mučení, a to na obou frontách, ale opět se nejedná o nic explicitního.

 Trocha těch lesbických scén pro potěchu mužského oka.

Jesús Franco se drží základního směru, kterým se zápletka vydala, což z filmu dělá poměrně snadno čitelný film, kde čekáte pouze na to, jaké zajímavé scény film přinese. Není jich mnoho a z hlediska filmařského je asi nejzajímavější závěrečné skoncování, kde je přítomna tematická montáž, která by v případě jiného filmu vyzněla skvěle, tady až moc vyčnívá, protože celou dobu se nic podobného nepoužilo.

 Greta ve vaně.

Trochu jsem očekával, že by mohla „Greta - Haus ohne Männer“ vyčnívat, ale ne jen proto, že je zde trochu jiný přístup k příběhu. Jesús Franco rozhodně nenatočil něco, čím by se mohla série pyšnit. Asi je lépe k snímku přistupovat samostatně a jen si užívat přítomnost Dyanne, pokud je ona zrovna váš typ. Jinak je zde nějaký ten základní příběh, ale nikdo se moc nesnažil o to, aby z něj vytřískal trošku víc, ať už z hlediska exploatace anebo kvality.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, mučení)


Přidat komentář