Had a duha (1988)

70%
Wes Craven snímkem "Had a duha" dokázal, jak je v hororovém žánru všestranným tvůrcem a že je schopen natočit snad cokoli a kvalitně.

Had a duha

The Serpent and the Rainbow

USA, 1988, 98 minut

 

Režie: Wes Craven

Scénář: Richard Maxwell a Adam Rodman podle knihy Wada Davise

Hrají:

Bill Pullman (Dennis Alan)

Cathy Tyson (Marielle Duchamp)

Zakes Mokae (Dargent Peytraud)

Paul Winfield (Lucien Celine)

 

Wes Craven je člověkem, který se podíval na zoubek mnoha žánrům. Samozřejmě, nejvíc ho proslavil slasher („Vřískot“ nebo „Noční můra v Elm Street“), ale začínal s rape exploitation (The Last House on the Left), natočil vlkodlačí film „Prokletí“, klaustrofobní thriller Noční let, sci-fi horor „Msta příchozího z močálu“ nebo „Shocker“ či upírský horor „Upír v Brooklynu“. O kvalitách jednotlivých snímků se na Necronomiconu zabýváme nebo budeme zabývat. Co je důležitější, Wes Craven se podíval i do hájemství zombie filmu, ale nikoli klasickým způsobem, ale přes voodoo.

Možná trochu přebral.

Snímek „Had a duha“ se odehrává na Haiti, a tak je jasné, že nemůžeme čekat klasické zombie, jako jsme si zvykli u Romera a jeho následovníků. Není to snaha o to, pochopit, jak bude společnost fungovat v krizových situacích, ale je to konfrontace dvou světů – amerického, poměrně racionálního, a karibského, velmi založeného na magii, kterou „civilizovaní“ úplně nechápou a vidí v tom pouze něco zajímavého.

Že prý tahle koupel zabírá.

Právě tato konfrontace je tu asi nejsilnější, i když Wes Craven pro snímek přišel ještě s něčím jiným. Spolu s hlavním hrdinou Billem Pullmanem, který je profesí antropologem, se dostáváme na Haiti, kde kromě voodoo hrozí i nepokoje, které mají vést ke svržení vlády a jsou poměrně důležitým prvkem v celém příběhu. Nejedná se však o dějovou linii hlavní, ta se točí kolem Dennise (Bill Pullman).

Asi byl dlouho na sluníčku.

Dennis uniká z pekla džungle, kde prováděl nějaké výzkumy, aby se vydal po stopě léku, který by mohl vést k tomu, že současná věda bude schopna pomoct mnoha nemocným lidem. Jenže pátrání ho zavádí na Haiti, kde zjišťuje, že prášek, po kterém prahne, má spojitost s rituály voodoo. Jakmile se snaží zjistit trochu víc, je jasné, že se sám dostane do kolotoče podivných událostí, které s voodoo souvisejí.

Na toho bych si dával pozor.

Co se Cravenovi podařilo dokonale, to je vytvoření té správné magicky temné atmosféry. Máte skutečně pocit, že jste na Haiti a že kolem vás jsou šílení kouzelníci, kteří vám mohou pozměnit vaše životní funkce, mohou se vám dostat rovnou do mozku a tam nadělat takovou paseku, že už nikdy nebudete vědět, co je vlastně skutečné a co už není. Snové (halucinační) sekvence jsou silnou stránkou filmu a musím říct, že v tomhle případě Craven předvádí svou sílu. Film není tak atmosférický, jako jiné jeho horory, ale je zaměřeno na to přenést ten jiný svět přímo na diváka. A to se daří dokonale.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vědci, vrazi, satan)


Přidat komentář