Halloween (2007)

70%
Je proklínaný a zároveň vyzdvihovaný do nebes. Je nenáviděný a zároveň milován. Je to remake a zároveň je to úplně nový film. Je to starý známý Halloween ale zároveň je to Halloween Roba Zombieho.

Znáte Roba Zombieho? Viděli jste některý titul z jeho předchozí tvorby? Máte rádi původní Halloween? Líbi se Vám styl Zombieho filmů? Pokud jste si na všechny tyto otázky odpověděli kladně, klidně čtěte dál. V případě, že jste si při mé poslední otázce zaťukali ukazováčkem na čelo a poslali mne do horoucích pekel, zavřete nyní svůj prohlížeč a monitor spalte protože následující řádky nejsou pro Vás :).

Halloween... kdo by ho neznal. Nesmrtelná hororová klasika, sedm pokračování, Jamie Lee Curtis, Michael Myers, geniální hudba a režie Johna Carpentera. O faktu, že se Rob Zombie rozhodl natočit svou vlastní verzi příběhu jsme Vás již informovali, takže v tomhle ohledu se žádné překvapení nekoná. Co Vás však překvapit může je fakt, že se jedná o nejlepší Halloween od dob originálu.
Malý Michael Myers nemá zrovna lehký život. Nevlastní otec je hnusné prase, sestra rozhazuje nohy i u zubaře a máma je chudá striptérka. K tomu je on sám psychicky nestabilní, rád zabíjí zvířata a spolužáky a nikdo ho nechápe... dokonce ani on sám. Proto se jednou večer na Halloween rozhodne, že se své rodiny zbaví. Až na svou matku a malou sestřičku Laurie tu noc u Myersů nikdo nepřežil. Michael je umístěn do ústavu, kde se blíže seznámí s doktorem Samem Loomisem. Během let mezi nimi vznikne zvláštní pouto, až se zdá, že spolu žijí v jakési symbióze. Když však doktoru Loomisovi dojde že Michaelovi už není pomoci, rezignuje a ústav opustí. Krátce na to však ústav opustí i Michael... a nemá zrovna čisté úmysly.
Rob Zombie nám zde předvádí nového Myerse. Během filmu ho poznáváme jako chlapce, strávíme s ním i části jeho pobytu v ústavu. Celou tuhle dobu jsme však na pochybách... je Michael opravdu tak zlý, jak o něm doktor Loomis tvrdí nebo je to jen tragická figurka osudu? V okamžiku, kdy se film přehoupne do své druhé poloviny, je ale všem pochybám konec. Michael je zlo, které je třeba zastavit. Rozhodl se najít svou sestru... chce ji zabít nebo jí jen poznat? Tohle nám jako divákům však může být jedno. Michael jde totiž přes mrtvoly, přes hromady mrtvol a dokud nenajde svou sestru nic ho nezastaví.
Zombie doslova resuscitoval celou sérii. Celý film prostupuje drsná a hustá atmosféra, hrůza občas přímo teče z každého záběru. Z Michaela jde opravdový strach ať už je to manipulující dítě nebo zamlklý psychopat hrající zvrácenou hru se svou nic netušící sestrou. Násilí je ve filmu spousta, není však přehnané, ale opravdu zneklidňující a mrazivé. Úvodní scéna vraždy spolužáka Vám nejspíše nažene pořádnou husí kůži.
Technicky je film na špici. Tmavé filtry, nasvícení a nepříjemně přeexponované vizuály dokreslují dobrou hororovou atmosféru. Hudba příjemně doplňuje dění na plátně a tak jediné co bych mohl vytknout je pro někoho možná rušivá roztřesená kamera.
Ovšem film jako celek není bez chyb... scénář má pár děr, které by bylo třeba zalátat, ale na druhou stranu opravuje chyby z originálu. Postavy v druhé polovině nemají dost prostoru získat si Vaše sympatie a jejich slovník je občas taky zarážející, vezmeme-li v úvahu, že se jedná o středoškolačky. Osobně mi hrdinky k srdci přirostly a vlastně jsem si oblíbil skoro všechny kladné postavy. Druhá polovina filmu je však velmi uspěchaná (film nesměl přesáhnout limit 120 minut a tak se vesele stříhalo) a ani se nenadějete a bude konec. To ubližuje jak jakékoliv snaze přiblížit postavy divákům tak samozřejmně filmu samotnému, kdy skáčeme z místa na místo a občas nevíme, kde vlastně jsme. Tohle všechno by ale měl na pravit Režisérský sestřih (11 minut delší) který již v prosinci vyjde na DVD. Nezbývá než doufat, že se jej u nás dočkáme také :).
Remake Halloweenu se prostě v mých očích povedl. Obsahuje vše, co by měl dobrý Halloween mít a přidává i něco navíc. Zombieho scénář je tedy největší slabinou filmu. Dialogy jsou plné nadávek a v jeden okamžik jsem měl pocit, že koukám na porno (ale byl to opravdu jenom chvilkový pocit :)). Herecké obsazení a výkony jsou na úrovni a Danielle Harris i ve třicet vypadá na osmnáct. Pokud jste velkými fanoušky originálu, tak se remaku raději vyhněte, pokud jste fanoušky Roba Zombieho tak čekeje něco trochu odlišného od jeho dosavadní tvorby. A pokud jste fanoušky hororu a očekáváte brutální, strašidený a depresivní Halloween... 29.11. se uvidíme v kinech na České premiéře :). Pokud máte po téhle recenzi rozporuplné pocity, doporučuji však počkat si na DVD, kde film uvidíme ve své čisté a nesestříhané podobě. 7/10. (Tato recenze platí jak pro Workprint z internetu tak pro regulérní – a dosti odlišnou – verzi filmu, kterou jsem měl tu čest již sledovat s nadšeným publikem v kině.)

Vaše komentáře

ANONYM
Je to totež spracování ale i tak je to jiné jsou tam podobné scény ale jsou jinak předělané místo toho aby šikanovaly tommy šikanují rovnou Michaela.Michael si vezme plášt až poté co si ho nasadí Bob,taky je velmi víc brutalnější sprostější to mi ale vůbec nevadilo klasika i tenhle remak jsou některo jsou stejně dobré filmy.
ANONYM 29.10.2013 21:07:04 Reagovat Přidat nový komentář
anonym
Musím říct, že my máme také pro tenhle film docela slabost, myslím pro remake. Má celkem správnou atmosféru a dokáže být děsivý, což je správně.
anonym 30.10.2013 09:30:59 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře