Hannibal (2001)

50%
Ridley Scott ukazuje, jak i velké režisérské jméno dokáže zprznit pokračováním jeden z nejlepších filmů všech dob.

Hannibal

Hannibal

Velká Británie, USA, 2001, 131 minut

 

Režie: Ridley Scott

Scénář: David Mamet a Steven Zaillian podle románu Thomase Harrise

Hrají:

Anthony Hopkins (Hannibal Lecter)

Julianne Moore (Clarice Starling)

Gary Oldman (Mason Verger)

Ray Liotta (Paul Krendler)

 

„Hannibal“ je důvod, proč jsem nějakou dobu nemohl Ridleyho Scotta vystát. Nadále jsou filmy, které od něj přímo nesnáším a „Hannibal“ je pořád na vrcholu tohoto žebříčku. Blízko v závěsu bude i Prometheus, který pro mě byl nakonec přece jen velkým zklamáním, které plynulo hlavně ze scénáře. Najdou se i další kousky, ale to už je můj silně subjektivní pohled. Dnes už Ridleymu šanci rozhodně dávám, což je jemu samotnému asi celkem jedno. „Hannibal“ ale nadále zůstává snímkem, který prostě nemusím.

Že by si dal její noc?

Psal se rok 1991 a do kin přišel jeden z nejgeniálnějších thrillerů/hororů, které kdy zasáhly mainstream. Jednalo se o snímek Mlčení jehňátek, který by se nikdy nestal takovou legendou, nebýt jednoho člověka – Anthonyho Hopkinse. Samozřejmě, úspěch filmu závisel na všech lidech, kteří na něm dělali, což se týkalo režiséra Jonathana Demmeho i Jodie Foster v hlavní ženské roli. Zásadní byl samozřejmě i scénář a skvělá předloha. Anthony však právem vynikal.

Maska nesmí chybět.

„Hannibal“ má také výbornou předlohu, jenže její finální vyznění je takové, které by v hollywoodském filmu vypadalo podle všeho divně. „Hannibala“ jsem měl to štěstí číst a musím říct, že mě z něj mrazilo. Thomas Harris je inteligentní a investigativní spisovatel. Ridley Scott a scénáristé ale hodlali z příběhu udělat velký spektákl, což se jim vymstilo. Ano, Itálie je krásná, i americké reálie mají něco do sebe, ale v tom celém příběhu vyniká jediné – Hannibal Lecter.

Je libo mozeček?

Anthony Hopkins je prostě neskutečný, a i když tady má možná až trochu moc prostoru, pořád je jeho provedení postavy naprosto dokonalé. Julianne Moore jako náhrada za Jodie není špatná, ale není ani skvělá. Ray Liotta si užívá jednu z posledních větších rolí své kariéry a vidíme mu až do nitra, a z Garyho Oldmana pro jistotu nevidíme vůbec nic. Všechno se pak ztrácí v celkem obyčejném příběhu o boháčovi, který se chce pomstít a volí k tomu co nejhnusnější způsoby.

Gary Oldman?

Ridley Scott prostě šlápnul vedle. Jonathan Demme nám ukázal, že všechno nestojí jen na skvělé postavě Lectera, ale i na tom, jak se ke snímku přistupuje jako k celku. Nestačí jen vzít celkem úchylné scény a přidat je do jalového příběhu, Jediné, co si pak budete pamatovat, jsou právě ty hnusné scény. Tohle není úplně dobře. Alespoň já si z Mlčení jehňátek pamatuji mnohem víc. Takhle se z kultu dělá obyčejný film. Ale on také „Červený drak“ ukázal, že nestačí mít Lectera jen v pozadí, chce to prostě něco víc.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář