Harry Adam Knight: Gen

60%
Drogy jsou špatné, áno… Protože jsou špatné, áno… Neboť vás přivedou do neštěstí. A to je ani nemusíte brát. Protože kdyby hlavní hrdinové Knightova příběhu seděli doma na zadku a nepokoušeli se do země vpašovat obří zásilku drog, nedostali by se do obřího průseru.

Harry Adam Knight: Slimer

Fantom Press, Gdańsk, 1990, 188 stran

 

Je otázkou, zda má cenu recenzovat polský překlad a vydání zahraničního autora. Ale v rámci rozšiřování obzorů a seznamování se s nám dosud neznámými hororovými autory a příběhy proč vlastně ne?

Obálka knihy

Tři partnerské dvojice různých charakterů se rozhodnou na lodi převézt velkou zásilku marihuany. Někteří z nich ale netuší, že vezou i něco tvrdšího. Cestou se jim stane nehoda, jejich loď se potopí a oni jsou unášeni na záchranném člunu, kdo ví kam. A zrovna v okamžiku, kdy toho začínají mít dost – ponorková nemoc přebírá kontrolu – narazí na těžební naftařskou věž. Když na ni vylezou, vidina záchrany se postupně rozplyne a ke své neradosti odhalí dvě zásadní věci. Těžební věž je opuštěná. A vlastně to není těžební věž, takto se jen maskovala výzkumná laboratoř. V níž se patrně něco stalo. K vlastním hádkám tak postupně přibude i boj o život. Vědci totiž něco vyvinuli a to něco uteklo. Nejde to moc vidět, ale může se to schovat do kohokoliv.

 

Ano, je vidět, že vám to pálí. „Slimer“ je v podstatě jen další vetřelecko-věcný epigon. Ale proč ne? Harry Adam Knight to pojal v čistě béčkové akčnosti s notnou dávkou akce i napětí a krátké tak akorát, aby to splnilo svůj nejpřímější účel. Originalitou to nezaujme, i když zajímavých nápadů a postupů se čtenář také dočká, ale pobaví a uspokojí to opravdu příjemně.

 

Všeho je tak akorát, příběh odsýpá svižně, občas se zakroutí a zahne do charakterových odboček. Alex je opravdu hajzl, až div, že s ním někdo vůbec někam jel… ale tak jsme v románu. Hlavní hrdina je klasický dobrák, holky jsou zajímavé, drogy nakonec sehrají nejen osobní drama, ale notně zasáhnou i do příběhu samotného. A hlavní bestie? Je nejen děsivá a vyčůraná ale taky řádně hladová a krvavá. Nejen že se nešťastníky doslova krmí, ještě je pohlcuje do sebe a poté se transformuje do jejich podoby s tím, že základní část jich (řekněme duše?) stále zůstává a nejednou si ani neuvědomují, že technicky již neexistují, ale pořád se pohybují po plošině a hovoří s trosečníky.

 

„Slimer“ byl původně publikován v roce 1986 a to je jeho nejlepší devizou. Má totiž příjemně osmdesátkový sci-fi hororový nádech se vším pozitivním i negativním (milovníci osmdesátek a osmdesátkového hororu však negativa nevnímají). Prostě žádné velké romantizování a filosofování – jen šest lidí proti jedné ne/nad/přirozené hladové bestii, tváří v tvář, na pěsti. A pokud je vám popis zápletky nějak povědomý, tak vězte, že byl podle tohoto románu v roce 1995 natočen sci-fi horor „Proteus“.

 

Harry Adam Knight (vlastním jménem John Raymond Brosnan) byl australský spisovatel narozený v Perthu. Zemřel v South Harrow v Londýně. Pro svou tvorbu používal několik pseudonymů, např. Simon Ian Childer, James Blackstone nebo John Raymond. Polský překlad Jerzyho Śmigiela vyšel v roce 1990 u legendárního Fantom Pressu jako první (respektive druhý) svazek. Co vím, vydali Knightovi ještě minimálně další čtyři romány. Zda se někdy dočkáme nějakého českého překladu, je zřejmě ve hvězdách.

Hororové knihy (příšery, vrazi)


Přidat komentář