Haunt (2013)

35%
Když nic nezůstane svaté, musí přijít následky.

Haunt

USA, 2013, 86 minut

 

Režie: Mac Carter

Scénář: Andrew Barrer

Hrají:

Harrison Gilbertson (Evan Asher)

Liana Liberato (Sam)

Jacki Weaver (Janet Morello)

Ione Skye (Emily Asher)

 

Když už nechcete natočit found footage horor nebo jednoduše něco amatérského, ale chcete, aby to trochu vypadalo a aby to v současné době mělo větší pravděpodobnost komerčního úspěchu, alespoň tedy v rámci žánru, sáhnete po duchařském hororu. Co fungovalo Wanovi nebo Derricksonovi bude přece moct fungovat i jiným. Jenže Mac Carter očividně se žánrem nemá moc zkušeností a od ostatních filmů se naučil jen základ.

 Tohle není dobrý nápad.

Mac Carter před snímkem „Haunt“ režíroval pouze dokumentární snímek „Zrod komiksových superhrdinů“, což je přece jen naprosto jiný styl než horor, i když je to film, který bych někdy docela rád viděl. Horor vyžaduje naprosto jinou formu natáčení, naprosto jinou práci s kamerou, střihem a zvukem, nemluvě pak o nutnosti práce s herci. Když už o nich mluvím, tak herci jsou to, co by z filmu ještě dělalo průměr. Nevynikají zde nějak zásadně, ale ani to neposílají do hlubin. Prostě standard.

 Když se vážně hodně špatně vyspíte.

V úvodu filmu vidíme muže, který se očividně snaží o něco, co by nemělo být možné. Chce se spojit s duchy. Pravděpodobně se jedná o duchy jeho zemřelé rodiny. Dojde k násilné události, která očividně bude mít následky pro další dění. Střih. Sledujeme rodinu, která se stěhuje do nového domu, a především mladistvého Evana, který se setkává s tajemnou dívkou Sam a společně objeví přístroj, který použil muž na začátku filmu. Že by se duchové měli znovu ozvat?

 Ve dvou se to lépe táhne.

Jak je patrné, film jede podle jasné šablony. Dojde k podivné události, která má mít vliv na budoucnost nevinných lidí. Pravděpodobně nevinných. Ty lidi sledujeme, když se stěhují do nového domu. V současnosti klišé. A pak už jen čekáme na to, co se stane. Atmosféra houstne, chce to nějaké pořádné lekačky, nečekaná zjevení, apod. V tomhle snímek naprosto odpadá a jen si jede takový standard, který vás prostě nemůže rozhodit. Lekačky jsou neskutečně očekávatelné, což je spojeno se špatnou, respektive neskutečně rutinní prací se zvukem a střihem. Kamera zabírá přesně to, co čekáte. Proč se tvůrci tak moc bojí zkusit trochu jiné úhly, trochu více proniknout do scén?

 Máme mít strach?

„Haunt“ je neinovativní horor, který se jednoduše snaží těžit z toho, že je zde poptávka po duchařských hororech, anebo to tak alespoň vypadá. Nejedná se však o film, který by navázal na tradici snímku jako Sinister, Mama nebo „V zajetí démonů“. Prostě se připravte na to, že vám bude naservírován příběh, kde se snaží tvůrci o nějakou větší hloubku postav, ale atmosféru v „Haunt“ prostě ukočírovat nedokázali.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (duchové, příšery, děti)


Přidat komentář