Havran (2012)

65%
Edgar Allan Poe si zaslouží, aby se k němu lidé vraceli. "Havran" je jednou z takových možností, která propojuje jeho dílo i jeho vlastní život.

 

Havran

The Raven

USA, Maďarsko, Španělsko, 2012, 111 minut

 

Režie: James McTiegue

Scénář: Ben Livingston a Hannah Shakespeare

Hrají:

John Cusack (Edgar Allan Poe)

Luke Evans (Detective Fields)

Alice Eve (Emily Hamilton)

Brendan Gleeson (Kapitán Hamilton)

 

Z filmu „Havran“ mám docela rozporuplné pocity. Na jednu stranu bych rád prohlásil, že je to výtečný film, na který stojí za to jít do kina, ale na druhou stranu zase není ničím tak výjimečný, abych jej mohl objektivně chválit do nebes. Pro některé bude negativem John Cusack, který nemusí být každému po chuti, pro některé to bude přílišný patos, pro jiné zase něco dalšího. Film rozhodně není dokonalý, o tom žádná.

Jojo, kdyby byla atmosféra celou dobu podobná, bylo by to něco.

Edgar Allan Poe je postavou, která fascinuje a ještě fascinovat bude. Jeho život byl zajímavý a podle všeho i jeho smrt. Nemluvě pak o jeho díle, které překoná ještě mnoho generací a bude dále inspirovat k tomu, aby byly psány příběhy podobné těm jeho, ale také natáčeny filmy, které se jeho dílem inspirují. „Havran“, jak z názvu napovídá, je inspirovaný právě dílem tohoto jedinečného autora, ale zároveň se zabývá i jeho životem, ať už se jedná o prvky biografické nebo čistě fabulované.

Poe se určitě nebál na protivníka vystřelit.

Edgar Allan Poe se vrací do Baltimoru, aby zde našel lásku, ale také šílence, který napodobuje jeho povídky a vraždí lidi přesně tak, jak je nechal umírat Poe ve svém díle. Jsme svědky toho, jak je dán život příběhům jako „Vraždy v ulici Morgue“, Jáma a kyvadlo nebo „Maska červené smrti“. Jsou to díla, která jsou lidem dobře známá, ale mně osobně se příliš nezamlouvalo, jak se všechno šroubovalo do sebe, aby to co nejlépe sedělo. Jáma a kyvadlo v sobě postrádá kouzlo příběhu, „Maska červené smrti“ nemá v podstatě žádnou alegorickou výpověď, ale je přetavena v jednoduchou maškarádu.

Nějaká ta kráska nesmí nikdy chybět.

Další, co mi trochu vadilo, je neskutečná potřeba toho, aby v každém americkém filmu byl milostný příběh, na kterém to všechno stojí. V případě „Havrana“ tomu není jinak. Také zde máme lásku, pro kterou je legendární autor ochoten udělat cokoli. Proč? Protože bez pořádného patosu by film asi nemohl fungovat. Láska přece hýbe světem, že? Jenže v tomhle případě by to šlo i bez lásky, protože pro vraha není podstatná, je to jen pro diváka, aby se k Poeovi dostal blíže, protože i Poe se svými šílenými představami, byl vlastně jenom člověk, který dokázal milovat stejně jako my, obyčejní lidé.

Samozřejmě přijede i smrt na svém černém koni.

Na druhou stranu, abych jenom nekritizoval, snímek má své kladné stránky. Herecké obsazení je dobré. Alice Eve je ve své nevinné póze také dobrá, z Luka Evanse se stává hodně zajímavý herec a jeho postava byla asi tou, s kterou se divák nejvíce sžil. Cusack není špatný. Stejně tak není špatná atmosféra, která se ale někdy až moc snaží tlačit na pilu – mlha v lesích je prostě jen na efekt. Když už jsme i u efektů, digitální krev je vážně příšerná věc. Scénu s kyvadlem to naprosto zabilo.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář