Hora (2009)

40%
Když vás někdo znásilní, někdy je cestou ven pomsta.

Hora

Norsko, 2009, 89 minut

 

Režie: Reinert Kiil

Scénář: Reinert Kiil

Hrají:

Rudy Claes (Politikvinne)

Kenneth Falkenberg (John)

Cassandra Jacobsen (Jenny)

Reinert Kiil (Regissøren)

 

Snímek „Hora“ jsem si dohledal hlavně proto, že jsem viděl jeho pokračování Inside the Whore, na němž mě zaujala skutečnost, že se toho Reinert Kiil nebojí a je schopen do filmu dát scény, které jsou buď pěkně drsné, anebo rozhodně dost naturalistické. A ano, nezklamal mě ani prvním filmem v této dvoudílné sérii. I zde najdete scény, které vás dovedou svým ztvárněním překvapit.

 Jde si pro vás.

„Hora“ je vlastně film, který navazuje na klasický snímek z ranku revenge movies, kterým je „I Spit on Your Grave“. Zápletka je v podstatě silná, jen je zde hodně jiné tempo a celkově hodně jiné rozvržení děje a vývoje zápletky. Místo toho, aby se děj soustředil především na revenge fázi, „Hora“ se v první řadě soustředí na představení hlavní postavy, tedy dívky, která se má mstít.

 A má brokárnu.

Tak polovinu filmu, plus mínus, si ani nebudete jistí, že se jedná o revenge snímek, protože vlastně jen sledujeme mladou ženu, která je sama na chatě kdesi v přírodě. Neděje se nic moc zajímavého, jen máte vytušit, že dívka je možná trochu psychicky labilní, což by následně mohlo být vysvětlení toho, co následuje. Anebo je labilní svět, který je kolem ní, svět, který ji chce snad zničit.

 Podle nápisu je to děvka.

Anebo když ne svět, tak alespoň skupina tří mladých mužů, kteří nechtějí nic jiného než její tělo. Po dobré tři čtvrtě hodině ji jednoduše znásilní, kdy ale tohle se celkem povedlo natočit a má to zajímavou gradaci, kterou jsem z hlediska vizuálního a explicitního skoro ani nečekal. Co se tu objeví, i když třeba jen v takových skoro podprahových scénách, je docela dobře drsné. Tohle musím Kiilovi přiznat.

 Jemu by se tam vešlo víc nápisů.

Norský film „Hora“ nedokázal navázat na „I Spit on Your Grave“ anebo na podobné snímky skutečně skvěle, bere si z nich vlastně jen to základní a jediné, co přidává k topornému herectví, je skutečnost, že jsou zde scény, které dovedou zaujmout, znechutit, nabudit v tom smyslu, že najednou přestanete u filmu usínat a řeknete si, že by možná nakonec stálo za to tenhle horor dokoukat.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář