Hostage (2013)

15%
Vsadit na to, že jeden, nepříliš dobrý herec utáhne celý film, byla rozhodně jedna velká chyba.

Hostage

USA, 2013, 96 minut

 

Režie: Mike Yurinko

Scénář: Mike Yurinko

Hrají:

Holt Boggs (Eugene)

Brandon Slagle (Damon)

Natalie Wilemon (Gail)

Frederic Doss (Otec Giler)

 

Mám rád minimalismus v umění obecně. Je to nástroj, kterým se dá vyjádřit mnohé a využít minimum prostředků. Jenže také je možné ho využít v případě, kdy autor nebo tvůrci, pokud je jich více, nemají dostatek finančních prostředků a chtějí sdělit něco velkého. Anebo ten minimalismus využít pro velkou formu, aniž by skutečně jakékoli sdělení měli. Snímek „Hostage“ je dokonalým příkladem toho, že minimalismus, stejně jako další styly, nefunguje vždy.

 Výraz číslo 1.

Představte si, že celou hodinu a půl sledujete jednoho jediného člověka. Je jasné, že pokud má udržet vaši pozornost, chce to něco umět, něco předvést. V případě stand up komiků to celkem jde, pokud jsou ti komici dobří. V případě filmu, kde jde primárně o to vyvolat horor, je potřeba příběh. Anebo skutečně schopného herce, který vás strhne. Jsou filmy (většinou nehororové) a herci, kteří to dokážou – „Trosečník“ (Tom Hanks), Pohřben zaživa (Ryan Reynolds), „Vše je ztraceno“ (Robert Redford) nebo „127 hodin“ (James Franco). Snímek „Hostage“ k nim bohužel nepatří.

 Výraz číslo 2.

Eugene je muž, který přišel o všechno. Ztratil svou rodinu a to je obrovská ztráta, s níž je vždy těžké se srovnat. Tohle platí o Eugenovi naplno, protože už od začátku máte pocit, že s ním něco není v pořádku. Jenže tenhle pocit se rychle mění na to, že něco není v pořádku s chatou, kde žije. Jedná se o místo, kde byl se svou rodinou naposledy. Vzhledem k přítomnosti něčeho dalšího, co není vidět, se snímek mění na paranormální horor a podstatně tím ztrácí kouzlo, stejně jako se v závěru vytrácí i onen minimalismus. A nejspíš vám to bude jedno.

 Výraz číslo 3.

Snímek nemá žádné triky, snad jen nějaké téměř snové sekvence bez nápaditosti. Tuhle nulovou trikovou a estetickou zajímavost se film snaží vyvážit v podstatě pouze hereckým výkonem hlavní postavy, což se prostě nedaří, protože ten člověk není tak dobrý herec. Bohužel zde chybí také klaustrofobní atmosféra, která by se dala očekávat. To není zvládnuto režisérsky a film se stává nesmírně vyčpělým. A když dojde konečně na nějaké dialogy, už máte chuť hlavou mlátit do zdi.

 A tady už mu rejstřík výrazů došel.

Mně se filmu „Hostage“ (někdy také uváděný jako „The Darkening“ nebo Entity) nechce dávat odpad. Líbí se mi, že zde byla snaha o minimalistický film, ale na druhou stranu mi vadí, že tvůrci nebyli dostatečně sebekritičtí a neuvědomili si, že nemají materiál na hodinu a půl, ale tak maximálně na dvacet minut, a to už by sem tam mohli začít nudit. Při téhle stopáži je to téměř vražedná kombinace.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář