Entity (2012)

40%
Britský horor, který se převážně odehrává na Sibiři, kde je něco divného. Ale jo, proč ne.

Entity

Velká Británie, 2012, 87 minut

 

Režie: Steve Stone

Scénář: Steve Stone

Hrají:

Dervla Kirwan (Ruth Peacock)

Charlotte Riley (Kate Hansen)

Branko Tomovic (Yuri Levkov)

Rupert Hill (Matt Hurst)

 

„Fangoria“ je nejstarší stále fungující hororový magazín v Americe. V poslední době se snaží trochu přiblížit divákům zajímavé filmy. Nejprve se tak dělo pomocí akce nazvané „Fangorias Frightfest“, ale tentokrát časopis přichází s vlastním logem přímo jako producent, respektive distributor hororových filmů. V první řadě jich je celkem 5 a jedná se o snímky Inhuman Resources (známé také jako „Redd Inc.“), Axed, „Germ Z“, „Sin Reaper“ a samozřejmě také „Entity“, což je film, kterému se budeme věnovat dnes. Postupně v různých intervalech si představíme i zbylé čtyři snímky.

Co to asi bude za nákres?

V současné době prostě letí filmy found footage a „Entity“ toho také využívá. Hned úvodní scéna nám předvádí jeden takový found footage záznam něčeho ve tmě. Tyhle zelenavé záběry z kamery nočním snímáním mi přijdou už jako klišé. Nedá se nic dělat, jsou celkem efektivní. V případě „Entity“ je pozitivní, že je zabíráno něco, co vypadá skutečně děsivě, něco, co vás ve chvíli, pokud je film dobře natočený, může vyděsit.

Bezpečnostní kamera a záběr z ní? Originální...

Na filmu jsou ale i další pozitivní faktory. Pokud se týká technického zpracování, je až překvapivé, jak dobrý film je. Zvuková stránka výborná, ale výborná je i stránka vizuální. Na tomhle snímek nepadá, ale jak už to tak bývá, po stránce příběhové už je to výrazně horší. „Entity“ nepřináší nic nového, ale ještě větší problém je v tom, že zde není potřebná gradace. Snímek jako je „Entity“, found footage snímek, by měl mít gradaci. Tím, že řekne hodně na začátku, se připravuje o možnosti dál atmosféru rozvíjet, ale ne nutně. Záleží pak na šikovnosti tvůrců, jak dílko rozvedou. Bohužel Steve Stone šikovnost neprokázal.

Ten plešoun se mi nezdá.

V roce 1988 došlo k nálezu 34 neidentifikovaných těl kdesi na Sibiři. Nebylo vydáno žádné prohlášení, oficiální verze byla velmi skoupá na jakékoli informace. Případ byl uzavřen, ale v roce 2010 se skupina amatérských vyšetřovatelů z pořadu „Darkest Secrets“ rozhodla, že se vydá po stopách tohoto případu. Na první pohled tak snímek připomíná jiné horory, zejména Grave Encounters a pak novinku, která šla i v našich kinech – „Záhada Hory mrtvých“.

Tihle rozhodně všechno vyřeší...

„Entity“, nijak překvapivě, zaznamenává právě ono vyšetřování těchto amatérských záhadologů. Postavy nejsou úplně špatné, ale je to v rámci subžánru v podstatě standard. Zajímavý je film pak tím, že není úplně blbý a že příběhově sedí. Logika není špatná, vyděsit snímek dokáže. Vedle hororu „Záhada Hory mrtvých“ je to poměrně příjemné překvapení z poslední doby, což se nakonec projevuje v tom, že nedávám snímku pouze 10 %.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, vrazi, found footage)


Přidat komentář