House of Dark Shadows (1970)

45%
Jedno panství, jeden upír a hlavně jeden pořádně dlouhý seriál, který si Američané zamilovali a podle kterého byl natočen i film. "Temné stíny" Tima Burtona jsou dnešnímu divákovi přece jen přístupnější.

 

House of Dark Shadows

USA, 1970, 97 minut

 

Režie: Dan Curtis

Scénář: Sam Hall a Gordon Russell

Hrají:

Jonathan Frid (Barnabas Collins)

Grayson Hall (Dr. Julia Hoffman)

Kathryn Leigh Scott (Maggie Evans)

Roger Davis (Jeff Clark)

 

Tak jsem si řekl, že když Tim Burton natočil Temné stíny, film, který odkazuje na více jak 40 let starý televizní seriál, stálo by za to se seznámit s tímto původním dílem. Pravda, asi by nemělo cenu snažit se shlédnout celý seriál, který má skutečně velmi mnoho dílů, snad téměř 1 300, a tak jsem si řekl, že bude muset stačit film, který byl natočen s původními herci, původním režisérem a původními scénáristy. Aspoň na mě trochu dýchne atmosféra toho, jak byl seriál točen.

Ano, tohle je předobraz, do kterého se letos převtělil Johnny Depp.

Atmosféra na mě dýchla, o tom žádná, ale mám takový pocit – nevím, jak je na tom seriál samotný – že se tady někdo trochu moc inspiroval hororem „Dracula“. Ta podoba mi přijde až neskutečná. Máme tu jednoho upíra, který je opět tou šlechtickou podobou hraběte, navíc je ještě jeho postava z Anglie, i když představitel Jonathan Frid je z Kanady. Ale těch podobných prvků je tu víc – sluha, který je trochu šílený, zabití ženy, která se mění v upírku a je později probodnuta kolíkem ve své rakvi, teatrální gesta Barnabase, když přijde na kříž. Jo, a navíc je tu i vědec. Van Helsing to úplně není, ale stejně.

Kvalita obrazu bohužel velmi špatná.

Příběh se pak odvíjí podle toho, že tu jsou ženy, které on miluje a které milují jeho, některé trochu přestárlé. Dojmu z „Draculy“ se hned tak nezbavím. A pak je tu druhá věc, která mě zrovna dvakrát nepřivedla do extáze. Je to televizní vyznění. Film je skutečně televizním filmem, o tom žádná, ale chvílemi jsem měl pocit, že sleduji jen nějakou epizodu seriálu a nikoli film, který je schopný stát sám o sobě. Myslím, že člověk, který je obeznámen s dějem seriálu a jeho postavami, si film užije mnohem více než někdo, kdo zná dění jen povrchně, jako tomu je v mém případě.

Jak jsou všichni hezky nastrojení.

Film „House of Dark Shadows“ se točí kolem toho, že do rodinného sídla přijíždí příbuzný z Anglie a všechno se tak nějak mění v noční můru. Lidé umírají a transformují se v krvelačné bestie, jiní jsou nemocní. Většinou tedy ženy. Mezi tím vším prochází muž šlechtického vzezření, který je na první pohled podezřelý – Barnabas Collins. Barnabas je muž, který má předlouhou minulost, a tak je cílem filmu vlastně zjistit, co je zač a zachránit nějaké ty lidi, kteří jsou ohrožení.

Barnabas přece jen ukáže svou podstatu.

Film mě skutečně neohromil. Když píši tuhle recenzi, Burtonova verze ještě není v kinech. Ale jelikož jsem měl to štěstí přečíst si dva sešity komiksové verze ze světa „Dark Shadows“, musím říct, že až tak špatné to být nemusí. Jen v trochu jiném provedení a možná s důrazem na to, že moderní divák nezná původní seriál. Pokud se tohle Burtonovi povede, docela se těším.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (upíři, béčka)


Přidat komentář