The Last Man on Earth (1964)

60%
Jestli se vám líbil film "Já, legenda", podívejte se na snímek, který mu dal možnost vzniknout. Není to tak moderní zážitek, ale pořád to má hodně co do sebe.

 

The Last Man on Earth

Itálie, USA, 1964, 86 minut

 

Režie: Ubaldo Ragona a Sidney Salkow

Scénář: William F. Leicester, Richard Matheson, Furio M. Monetti a Ubaldo Ragona podle románu Já, legenda od Richarda Mathesona

Hrají:

Vincent Price (Dr. Robert Morgan)

Franca Bettoia (Ruth Collins)

Emma Danieli (Virginia Morgan)

Giacomo Rossi-Stuart (Ben Cortman)

 

Já, legenda. Kdo by neznal tenhle film, který ukázal, že když Will Smith chce, dokáže téměř cokoli, a je to většinou komerční trhák. Jenže na začátku tohohle filmu byla kniha, kterou v roce 1954 napsal Richard Matheson, jenž se podílel i na scénáři k prvnímu filmu, který byl podle jeho knihy „I Am Legend“ natočen. Jednalo se právě o dnes recenzovaný snímek, který se zatím českého vydání nedočkal, snímek „The Last Man on Earth“.

Jako jezinky, jen v obráceném gardu.

Richard Matheson vytvořil skvělý příběh – který mimochodem vyšel i u nás – kde nechal jediného člověka přežít neskutečnou katastrofu – příchod upírů, kteří se šíří jako mor. Skutečně jako nemoc, kterou se skupina vědců snaží odstranit, jak se dovídáme v dlouhém flashbacku. Jejich konání je neúspěšné. Mor se rozmohl po celé Zemi a přežil pouze jediný – alespoň se tak zdá – člověk, vědec jménem Robert Morgan. Přežívá ze dne na den, snaží se zjistit, kde se upíři skrývají, hledá další přeživší, atd. Podstata děje filmu „The Last Man on Earth“ se příliš neliší od snímku Já, legenda s Willem Smithem.

Tomu se říká pořádný kolík.

Tentokrát však není a ani nemůže být hlavním představitelem jeden z nejlépe placených herců současnosti, ale legenda hororové filmu – Vincent Price. Vincent Price ukazuje, jak je skvělým charismatickým hercem, který dokáže utáhnout celý film úplně sám. Jeho herecký styl je rozpoznatelný, ale díky tomu, že je schopen poměrně dobře vyjádřit emoce, je vždy uvěřitelný a prostě skvělý. Věříte mu pózu šlechtice, stejně jako posledního muže na Zemi, který doufá, že najde lék, že najde někoho, kdo je ještě pořád naživu. A nakonec se přece jen daří.

Ta okna nevypadají jako dobrá barikáda.

Díky Vincentovi zvládnete úvodní hodinu filmu, kdy se zase tolik neděje, ale hlavně se představuje svět, ve kterém doktor Morgan žije. Svět není tak krásně apokalyptický jako ve filmu Já, legenda, ale hlavně to bude tím, že kopie, kterou jsem měl k dispozici, byla hodně špatná, což v případě černobílého filmu není nejlepší. Některé scény pak nevyznívají tak katastrofálně, jak by měly.

Sbírání odpadků trochu jinak.

„The Last Man on Earth“ je starým filmem a je to na něm sakra vidět. Upíři zde nejsou vůbec hrůzostrašní, ale spíš vypadají jako herci po obrně. Snímek je místy nudný a neděsí, což je prostě škoda. Říkám si, jestli je to tím, že nepřežil padesát let anebo byl skutečně natočen poměrně špatně. Myslím, že to mohlo být lepší. Jen o čtyři roky mladší „Noc oživlých mrtvol“ má podobný styl a přesto má efekty mnohem lepší. Nevím, jestli jsem měl verzi se špatnou zvukovou stopou, ale pokud ne, tak v některých scénách prostě chyběly zvuky, které by zde však měly být slyšet. Film je sem tam příliš amatérský a je to škoda, protože Vincent Price podává skutečně parádní výkon.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (upíři, survival, vědci)


Přidat komentář