Temné stíny (2012)

60%
Tim Burton se nás snaží ohromit další vizuálním ohňostrojem,ale možná trochu zapomněl na to, že by to mělo mít ještě silnější příběh.

 

Temné stíny

Dark Shadows

USA, 2012, 113 minut

 

Režie: Tim Burton

Scénář: John August a Seth Grahame-Smith podle původního seriálu Dana Curtise

Hrají:

Johnny Depp (Barnabas Collins)

Michelle Pfeiffer (Elizabeth Collins Stoddard)

Helena Bonham Carter (Dr. Julia Hoffman)

Eva Green (Angelique Bouchard)

 

Jakmile se u filmu objeví jméno Tima Burtona, musím jeho film vidět. Podobně to mám u Johnnyho Deppa, na kterého musím do kina. Ten člověk prostě umí bavit. Problém s Timem Burtonem je v poslední době ten, že se trochu utápí ve formě a na obsah kašle. Začalo to s muzikálem „Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street“, který dokázal ohromit provedením, stejně tak i „Alenka v říši divů“, kde však scénář hodně kulhal. „Temné stíny“ jsou pak ukázkou toho, že skvělé provedení už prostě nestačí a je potřeba se také trochu kouknout na scénář a možná na něm ještě zapracovat.

Johnny Depp a jeho další nezapomenutelná role.

„Dark Shadows“ je seriál, který ve Spojených státech běžel celkem 6 let, kdy během této doby se natočilo a promítalo celkem přes 1 200 dílů (přesné číslo se u jiných zdrojů různí, ale oficiálně i podle posledního vydaného kompletního souboru je to 1 225 dílů). Abych tak seriál parafrázoval na dnešní dobu, byla to taková upírská obdoba seriálu „Tak jde čas“ se sitcomovou délkou jednoho dílu. Prostě dlouhotrvající seriál, kde je jednou z postav upír. Na první pohled to nezní úplně špatně, ale pokud se týká počtu dílů... No, přiznám se, že by mě to po stránce kvality docela zajímalo, ale ještě jsem neměl tu čest. Snad časem, ale určitě se zde objeví recenze na film House of Dark Shadows, který byl natočen ještě s původními herci z televizního seriálu v roce 1970.

Hlavní záporák vypadá k sežrání.

Tim Burton je podle všeho velkým fanouškem původního seriálu a je nutné mu přiznat, že se chytnul zajímavé látky. Co jsem měl to štěstí číst nějaké komiksy „Dark Shadows“, látka skutečně zajímavá je. Máme tu upíra, který se dostává do dnešní doby, kde je to pro něj dost nové, ale díky tomu, že jeho vzdálení příbuzní žijí stále na stejném místě, je pro něj aklimatizace snazší, zaplétá se do osudů ostatních a vytváří se tak rozsáhlý příběh, kde každá postava má nějaká ta svá specifika.

Co to asi provádí?

Film Tima Burtona „Temné stíny“ se zaměřuje především na to, proč byl Barnabas Collins po dvě století uzavřen v rakvi pod zemí, velká část je věnována jeho aklimatizaci na nový svět, což je – přiznejme si to – nejzajímavější část celého filmu, aby pak došlo na finále, které je tak nějak klasické a na Burtona docela slabé. Když to porovnám se závěry filmů „Střihoruký Edward“ nebo „Velká ryba“, tak tohle je vážně hodně slabé. Trochu jako konec snímku „Alenka v říši divů“. Zbytečně pohádkové, zbytečně béčkové.

Povedená rodinka, jeden lepší než druhý.

Johnny Depp je místy neskutečně vtipný, stejně tak skvěle hraje i Helena Bonham Carter nebo Jackie Earle Haley. Moje favoritka Chloë Grace Morris je výtečná jako vždy, jen její role je tak pitomá, až to bolí. Hlavně to finální „nečekané zjištění“ je prostě běs. Scénáristicky nic zajímavého, některé vtipy jsou velmi vtipné, hlavně Mefistofeles je geniální. Nedrží to ale pohromadě a možná se to až moc snaží přiblížit kvalitě filmů a seriálů z 60. a 70. let. Škoda, protože to mohl být skvělý film. Johnny nezklame, nezklame ani Burton a jeho vizuální cítění, ale dohromady je to jen hezky nablýskaný film, který nepřinese mnoho navíc. Víc se teď těším na „Frankenweenie“, k čemuž Burton napsal i scénář. Navíc, loutkové filmy mu vždycky docela šly.

 

Hodnocení: 60%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
mně se to líbilo :-) Sice pravda, že to mohlo být záživnější... Dobrý herecký obsazení a Johny Depp - co dodat?
Veronika Schreiberová 20.05.2012 14:28:27 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Johnny Depp je prostě skvělej, o tom žádná :-)
Martin Štefko 20.05.2012 14:29:17 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (upíři, vlkodlaci, seriály, děti, komedie)


Číst komentáře