Hyena (2006)

65%
Dětské vnímání okolního světa někdy nabírá děsivých kontur. Realita lidského života k němu totiž nejednou doléhá ve fantaskních obrazech a jejich nezkušenými a naivními mozky pokroucených souvislostech. Přesně o tom je polská „Hiena“. O nahlížení dětskýma očima v závoji dětských strachů.

Hyena

Hiena

Polsko, 2006, 84 minut

 

Režie: Grzegorz Lewandowski

Scénář: Grzegorz Lewandowski

Hrají:

Jakub Romanowski (Mały)

Magdalena Kumorek (Matka)

Borys Szyc (Muž)

Krzysztof Dracz (policista)

 

Školák Mały žije s matkou a otcem ve staré, rozpadávající se hornické kolonii vedle skomírajícího dolu a nefungující továrny. Se spolužáky se cestou ze školy trumfují a děsí různými městskými legendami a strašidelnými příběhy z okolí, třeba o děsivém a násilnickém muži žijícím kdysi v té opuštěné maringotce, kterou pokaždé míjejí.

 Snad ho nikam nezatáhne.

Když se otec hlavního hrdiny, horník, ztratí při nehodě v šachtě, v okolí začnou umírat sousedi a do opuštěné maringotky se tajně nastěhuje podivný muž s popáleným obličejem, dětské strachy začnou nabírat nepříjemně realistické rysy a chlapci trnou strachem před hyenou, která se údajně potuluje po okolí a zabíjí. Mały se začne propadat do hlubiny strachu. Kdo je ten popálený muž? Proč jeho matku navštěvují muži? Opravdu otec zahynul v šachtě, nebo se zachránil? Kdo zabíjí sousedy? Podaří se Hyeně zabít i jeho kamarádku? Je všechno realita nebo podléhá dětským fantasiím?

 Hlavně se v klidu najíst.

„Hiena“ je špinavým sociálním dramatem či atmosférickou alegorií o realitě života plného beznaděje, osamění a hnusu stejně jako mysteriózním horrorem, ovšem ne přímočarým se zjevnými a jasně vykreslenými bubáky. Nic neobjasňuje, jen naznačuje a nechá diváka, aby se s tím vyrovnal sám, buď vlastní myslí, nebo aby se nechal pohltit myslí hlavního hrdiny a nahlížel na události jeho očima. V obou případech tne film do živého.

 

Nestrhává ani tak samotným příběhem, jako spíše obrazností a neskutečnou hrou s prostředím, v němž se odehrává. Prostředím, z něhož doslova čiší bezradnost, beznaděj, prach, šeď a lidský zmar. Ono prostředí hornické kolonie, rozpadající se továrny a skomírajícího dolu není jen pouhou kulisou, je rovnocenným partnerem a hráčem příběhu a filmu jako celku. Technicky vzato totiž příběh „Hieny“ nemusí být o mladém školákovi, snad fantaskními alegoriemi se vyrovnávajícím s krutou realitou lidského života, může stejně dobře být právě o tom prostředí, které své obyvatele formuje, utváří, pohlcuje a nejednou i deformuje.

 Bez pořádného kníru to není horor.

Ke kladům pozvolna (někdy až moc) vyprávěného příběhu, kromě již zmíněného prostředí, jistě patří skvělý výběr dětských hrdinů a jejich herecké zvládnutí svých rolí. Jakub Romanowski v hlavní roli je velmi přesvědčivý, realistický a schopný. Pomáhá tomu dobře napsaný scénář a vcelku vypiplané charaktery postav.

 Má duši stejně poraněnou?

„Hiena“ je jako noční můra, z níž se sice vzbudíte propocení strachem, ale zároveň uchváceni zákoutími a konturami strachu příjemně mrazícího na vašich zádech a blaženou nevědomostí rozmělňující reálný syrový strach ve snové abstraktní mlze atmosférické fantasie.

Hororové filmy (vrazi, děti)


Přidat komentář