Invaze zlodějů těl (1978)

65%
Po skvělém filmu "Invaze lupičů těl" přišel o dvacet dva let později podařený remake se skvělými hereckými výkony, ale především s oslavou původního filmu.

 

Invaze zlodějů těl

Invasion of the Body Snatchers

USA, 1978, 115 minut

 

Režie: Philip Kaufman

Scénář: W. D. Richter podle příběhu Jacka Finneyho

Hrají:

Donald Sutherland (Matthew Bennell)

Brooke Adams (Elizabeth Driscoll)

Jeff Goldblum (Jack Bellicec)

Veronica Cartwright (Nancy Bellicec)

Leonard Nimoy (Dr. David Kibner)

 

Invaze lupičů těl měla v roce 1956 svoje opodstatnění – 50. léta, všeobecná paranoia, strach z atomové bomby, obavy ze světů vysoko nad námi, kdesi hluboko ve vesmíru. V roce 1978 ale nebyl strach o nic menší. Studená válka pokračuje, i když její nejhorší momenty jsou pravděpodobně za námi – Karibská krize zažehnána již dávno, USA a SSSR se mezi sebou utkávají diplomaticky, chladně. Ale hned v roce 1979 začíná sovětská válka v Afghánistánu, kde zase naplno propukne strach z druhé strany. „Invaze zlodějů těl“ – všimněte si mírně odlišných českých názvů – je remakem původního filmu z roku 1956, který patří do zlatého fondu hororové a vědeckofantastické kinematografie.

Hotová Šípková Růženka.

Když se člověk podívá na štáb a herce, uvědomí si, že tenhle film nikdo nechtěl podcenit. Philip Kaufman je člověk, který je podepsaný pod postavou Indiana Jonese, což je ale také jeho největší úspěch. Scénárista W. D. Richter se ale podílel na filmech jako „Obchodník s hrůzou“ (ne tak úspěšná adaptace knihy „Needful Things“ Stephena Kinga), „Velké nesnáze v malé Číně“ nebo „Dracula“ z roku 1979, kde si hraběte zahrál Frank Langella. Nejsou to muži úplně neznalí řemesla.

Ježíš! Co to je?! Vidíš to?

A to nemluvím o hercích! Donald Sutherland je jedním z těch, kteří mohou hrát cokoli, jsou uvěřitelní a skvělí. Asistuje mu Brooke Adams, u níž je škoda, že se v Hollywoodu přece jen neprosadila víc. Potěší role Jeffa Goldbluma, i když nenechali vyniknout jeho klasickému gestikulačnímu herectví. Asi ještě více zahřeje postava ztvárněná Leonardem Nimoyem, který zde skutečně nehraje Spocka, ale psychiatra. Jeho postava a je i zde zapamatovatelná. Pro ty, kteří obdivují původní verzi Invaze lupičů těl, je radostným zjištěním fakt, že si v remaku zahrál Kevin McCarthy svou původní roli doktora Bennelle – pokračuje v tom, kde skončil ve svém vyprávění v původním filmu. Běhá po silnici a snaží se varovat lidi. Kromě něj si cameo taxikáře vystřihl i režisér původního filmu, Don Siegel.

Jo, vidím to, co to sakra je?!

Příběh „Invaze zlodějů těl“ se od původního filmu příliš neodlišuje, také proč by měl? Je zde zachována základní podstata, která vyplývá z toho, že na Zemi se dostane rostlinný organismus, který klonuje lidi a těmito klony je nahrazuje, aby ovládl celý svět. Remake je velkolepější, méně komorní a je zde více zaměřeno na jednotlivé základní prvky – poznání pravdy, uvěření této pravdě, snaha přežít. Film má také zhruba o čtyřicet minut delší stopáž, což není úplně na škodu, ale na druhou stranu se filmu nepodařilo na diváka přenést to, čím se původní film tolik pyšnil – paranoiu. Paranoia zde je, v některých momentech je nasnímána dobře, ale jedná se skutečně o momenty, nikoli o celkové vyznění.

Ano, ten vlevo je opravdu Spock alias Leonard Nimoy. Nebo spíš obráceně?

Původní film je lepší, o tom žádná. Remake je modernější, přesvědčivější a lepší v efektech a rekvizitách. Je do jisté míry profesionálnější, ale ztratil béčkový punc a snažil se zazářit v první lize. Povedlo se mu to. Částečně určitě, ale kdybych si měl vybrat mezi remakem a původním filmem, v tomto případě budu volit originál, který má prostě svoje kouzlo.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (vědci, mimozemšťani)


Přidat komentář