John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

70%
"John Carter: Mezi dvěma světy" je zajímavým sci-fi, které upoutá i neznalé předlohy. Přesto to není pro každého a s jeho naivitou se ne každý ztotožní.

 

John Carter: Mezi dvěma světy

John Carter

USA, 2012, 132 minut

 

Režie: Andrew Stanton

Scénář: Andrew Stanton, Mark Andrews a Michael Chabon podle románu Edgara Rice Burroughse

Hrají:

Taylor Kitsch (John Carter)

Lynn Collins (Dejah Thoris)

Willem Dafoe (Tars Tarkas)

Mark Strong (Matai Shang)

 

Tak zaprvé. Nepochopím jednu věc. Edgar Rice Burroughs není autor, který by byl v našich luzích a hájích neznámý. Před skoro už 90 lety mu vyšla kniha „Princezna z Marsu“ v českém vydání poprvé, v 90. letech se pak dočkala znovuvydání. Neříkám, že je to příběh, který by byl u nás oblíbený jako ve Spojených státech, ale přesto si své fanoušky našel. Tak proč proboha ten šílený titul? To prostě nemohl být jenom „John Carter“ jako v originále, anebo v lepším „John Carter: Princezna z Marsu“? Nechápu, tomuhle prostě nerozumím. Sami čeští distributoři se patrně ocitli mezi dvěma světy. Ale k filmu...

Princezna bojovnice.

Asi bych se na něj sám nedostal, i když jsem o něm věděl. Mně osobně nic příběh Johna Cartera neříkal. Ale kamarád se s ním kdysi seznámil, oblíbil si ho a dokopal mě k tomu, abych s ním na film šel. Musím říct, že ani trochu nelituji. Jestli jsem něco čekal od snímku Barbar Conan, tak jsem to nedostal. Naopak, jelikož jsem nic čekal od filmu „John Carter: Mezi dvěma světy“, dostal jsem toho skutečně hodně.

Neříkám, snímek má své slabší momenty, je jasné, jak se bude děj v některých chvílích vyvíjet, a není pochyb o tom, že sem tam dojde i na pořádnou dávku patosu. Jenže všechno je to snesitelné, protože je to zabalené do skutečně krásného vizuálního obalu, který je navíc doplněn vcelku jímavým a zajímavým příběhem.

Taky se vám na ní něco nezdá? Asi to bude to tetování na hlavě.

John Carter je voják a zlatokop, který je zvláštním způsobem dopraven na Mars, kde má nastolit rovnováhu a planetu zachránit. No jo, vůbec to nevypadá jako nějaké ohromující dílo, ale díky tomu, že režisér filmů jako „Hledá se Nemo“ a „VALL-I“ má s vizuální stránkou hodně dobré zkušenosti, podařilo se mu vytvořit svět, kde příšery vypadají opravdově, Marťani jsou uvěřitelní a skvělé technické vynálezy ohromující. Po vizuální stránce lze snad vytknout jen skoky, které v některých případech vypadají prostě digitálně.

Já se setkat s bílými opicemi, tak se asi rovnou sám zabiji.

Chtěl bych vás ale varovat. Pokud si myslíte, že jdete na dospělé fantasy/sci-fi, budete asi notně zklamáni, protože tohle skutečně není pro dospělé, ale je to film pro celou rodinu. Není brutální, není erotický, i když princezna z Marsu toho ukazuje až dost, je v tomhle takový neutrální a snaží se neurazit. V některých chvílích je docela roztomilý, což určitě mnoho „dospělých“, ale i dospělých diváků odradí. Pokud ale máte trochu naivnější dílka rádi, užijete si to, stejně jako pobíhání rychlopsa Wooly.

Láska na první pohled. Jiskří to mezi nimi vážně hezky.

„John Carter: Mezi dvěma světy“ má dvě velké výhody: Zaprvé zkušeného režiséra, který se z filmu snaží dostat maximum a nepodceňuje příběh, který, i když bláznivý, má solidní základy. Nezklame. Zadruhé je to hlavní postava. Taylor Kitsch („X-Men Origins: Wolverine“) nebyl dokonale kladnou postavou, i když v závěru se to samozřejmě trochu zvrtlo, ale byl silným hrdinou, kterému jste věřili to, co dělal. Pro mě milé překvapení. Naivní, ale opravdu milé. Stálo to za to. Pochybuji ale, že se astronomický rozpočet 250 mil. dolarů zaplatí.

 

Hodnocení: 70%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
A skoro nejlepší na tomhle filmu byl Woola. Dlouho jsem se takhle v kině nezasmála, byl kouzelnej:-)
Veronika Schreiberová 18.03.2012 18:19:05 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Taky se mi zamlouval. V tomhle byl snímek takový hezky dětský, což se mi líbilo. Moje dětská dušička si lebedila :-)
Martin Štefko 18.03.2012 18:20:53 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
mě se to líbilo více méně celý. Mark Strong si zase jednou zahrál záporáka. Ten svět, co vytvořili, byl pěknej. Akorát mám obavu, že si to na sebe nevydělá :-(
Veronika Schreiberová 18.03.2012 18:23:26 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Souhlasím, 250 mil. dolarů za film, pokud se nepletu 4. nejdražší v historii spolu s šestým dílem Harryho Pottera... No, myslím, že se to opravdu nezaplatí. Nemá to na to. Bohužel. Myslím, že ve světě na to není tak široká divácká základna
Martin Štefko 18.03.2012 18:39:13 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
mno to je škoda, protože Johnů Carterů knížek je prý více..
Veronika Schreiberová 18.03.2012 19:29:36 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Pravda, dokonce 11, myslím, že jsme si tohle zpracování měli užít, protože víc jich určitě nebude. Jedině, že by to mělo obrovský úspěch na DVD. Ale stejně, s tímhle studio přestřelilo.
Martin Štefko 18.03.2012 19:39:27 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
zase to bylo ale výpravný. A udělat Willema Dafoea tak, že by ho nepoznala vlastní matka, je taky hodně složité :-)
Veronika Schreiberová 18.03.2012 19:55:17 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
:-D to je pravda, chvíli jsem si říkal, kde ten Dafoe je :-) Výpravné to bylo, pravda. Sám jsem s filmem spokojený, ale je mi ho líto...
Martin Štefko 18.03.2012 20:07:31 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (příšery, zvířata, mimozemšťani)


Číst komentáře