Kůstek: Čas zabíjet draky

70%
Konečně u nás vyšla také třetí kniha příběhů tří malých Kůstků v krásném světě, kterým nás ohromil Jeff Smith. Pořád jsou vtipní, jen možná malinko zdlouhaví.

 

Kůstek: Čas zabíjet draky

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 269 Kč

 

Scénář: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

 

Na třetí díl série „Kůstek“ jsme si docela počkali, ale po sbírkách „Kůstek: Útěk z Kůstkova“ a Kůstek: Oči bouře se člověk těší na každý další díl. Jen škoda, že jsou tak tenounké. První díl byl ve skutečnosti spojením dvou knih. Možná by bylo fajn to udělat i s dalšími. Ale nemůžeme si příliš stěžovat. Musíme být rádi, že u nás takový komiks, jakým „Kůstek“ je, vůbec vychází.

Obálka českého vydání komiksu Kůstek: Čas zabíjet draky.

Kůstci se „spřátelili“ s obyvateli mírumilovného údolí, které po jejich příhodu začínali napadat Krysáci, o nichž si obyvatelé mysleli, že už je nechají na pokoji. Ale nejen to, oni se zase začínají šířit zvěsti o dracích. Zasvěcení ví, že draci existují, ale pro ostatní to mají být jen bájné bytosti. Jenže události začínají příliš eskalovat a je zřejmé, že pravda se musí odhalit. Draci jsou mezi námi a jeden má být polapený a zabitý. Je totiž čas zabíjet draky. Otázka, je, jestli Podfa Kůstek je ten pravý, kdo by měl s tímhle odhalením přijít.

Ukázka z českého vydání komiksu Kůstek: Čas zabíjet draky.

Ferda Kůstek si dál žije svůj sen o Trnce, kterou doprovází na její cestě s babičkou Ben. Jejich putování není příliš slavné, protože dochází k zjištění událostí minulých. Vztah babičky Ben a Trnky se hodně zhoršuje. Ale to není to nejhorší. To největší zlo totiž číhá přímo ve městečku a jmenuje se – jak jinak – Podfa Kůstek. V rámci toho, aby vyhrál sázku s hospodským Luciem, rozhodne se, že zahraje na tu správnou notu místních. Bude jim tvrdit, že draci jsou skuteční a že on je drakobijec, který si s nimi dokáže poradit.

Ukázka z českého vydání komiksu Kůstek: Čas zabíjet draky.

„Kůstek: Čas zabíjet draky“, více než jiný díl předtím, ukazuje, jaká je společnost, naváží se do ní a dělá z ní idioty. Ukazuje nám, jak jsme někdy schopni naletět jednomu chytrolínovi, který prostě využije naší naivitu a hloupost. Číst to a uvědomovat si, že tohle není jen komiks, že lidé takoví skutečně jsou... Zasmějete se, ale zároveň musíte trochu posmutnět, protože ono to tak prostě funguje i u nás, jen to není o dracích, ale o jiných vzdušných zámcích. Jsme důvěřiví, jsme hloupí, ale takoví prostě jsme, ne? Aspoň se můžeme zasmát sami sobě a svým příběhům.

Ukázka z českého vydání komiksu Kůstek: Čas zabíjet draky.

„Kůstek: Čas zabíjet draky“ má jeden základní problém. Příběh je příliš rozvleklý. Zase tolik se toho nestane a místo toho, aby se soustředil na hlavní dějovou linii, zaměřuje se na Podfu a jeho úmysly, které jsou opravdu vypočítavé. Podfa je nepříjemný hajzlík, kterého bych nechtěl mít za bratrance. Pomalé odhalování hlavní – a zajímavější – dějové linie a postupné nahlížení na temnou stranu, je až příliš pozvolné, což může vadit, hlavně když si člověk uvědomí, že další díl si přečte až za půl roku. Nejdříve. „Kůstek“ by se měl číst jako jeden celek, čtenář by si to mnohem víc užil. Takhle má pocit, že byl o něco okraden a že se vlastně skoro nic neděje.

 

Knihu Kůstek: Čas zabíjet draky vydalo nakladatelství Crew – zakoupit knihu

Hodnocení: 70%

Hororové knihy (příšery, komiks, komedie)


Přidat komentář