M is for Malnutrition (2013)

65%
Výřez ze zombie apokalypsy ve slovenském podání aneb když je hlad, všichni kolem umírají.

M is for Malnutrition

Slovensko, 2013, 3 minuty

 

Scénář: Peter Czikrai

Režie: Peter Czikrai

Hrají:

Judith Bárdos

Michal Rovňák

Gabriela Marcinková

Michal Kubovčík

 

Mladá dívka v jakémsi opuštěném komplexu bojuje s mužem o konzervu s jídlem. I když vyhraje, je to jen výhra bitvy, ale ne války. Války o přežití. Komplex totiž není opuštěný, pravděpodobně stejně jako celý okolní svět jej obývají zombie. A stejně jako mladá dívka, i oni mají hlad. Jen preferují jinou potravu. Zabarikádované dveře dlouho nevydrží a dívka, i se svou konzervou, musí utíkat. K nejbližším dveřím, za nimiž se skrývá bezpečí a nečekané překvapení.

M is for Malnutrition

„M is for Malnutrition“ bylo natočeno do soutěže krátkých hororových příběhů vycházejících vždy z jednoho písmena abecedy, kdy všechny příběhy v dané sérii názvem vycházejí ze stejného písmena. Zde jde tedy o písmeno M. O tři roky později byl film, společně s dalšími soutěžními příspěvky, zařazen do celovečerní filmové antologie „Abcs of Death 2.5“.

Obecně vzato je „M is for Malnutrition“ sice jen jakousi pouhou tříminutovou vedlejší dějovou sekvencí ze světa Romerových „… of the Dead“ nebo „Resident Evil“ či jiné moderní zombárny, již na první pohled však překvapí technickou kvalitou. Přesný střih, rychlý spád, jednoduchý, ale nosný příběh, v rámci možností výborné herectví, sympatická hlavní hrdinka, trefné prostředí, bezchybné masky a triky. To všechno z krátkometrážního filmu Petera Czikraie dělá výborný zážitek. Nechybí ani tradiční šedivé zabarvení obrazu, na němž se hezky vyjímá jak krev, tak i vnitřnosti.

M is for Malnutrition

Mnoho krátkometrážních filmů stojí na pointě, na tom důležitém nakonec. „M is for Malnutrition“ si i na tak krátké stopáži dokázalo mikropříběh hezky připravit pro závěrečnou pointu či zvrat. Vyvrcholení, které by bylo dokonalé a zanechalo by spoustu nádherně nepříjemných myšlenek a možných variant následujícího scénáře a dění, ve většině případech mrazivých, temných a atmosférických, nebýt jednoho jediného nedostatku. Respektive nadbytku. V mých očích si příběh hodně pokazil tím, že obsahoval jednu v podobných příbězích častou, takřka nezbytnou, a proto až kýčovitou, událost. Bez ní bych šel s hodnocením i výše a Czikraiův film bych považoval za snímek bez poskvrnky. Ale někdy tvůrce nutkání prostě neodolá.

M is for Malnutrition

Přesto všechno je „M is for Malnutrition“ hodně příjemný kousek, pěkný a povedený zástupce slovenského hororu, který jej reprezentuje nejen na domácí ale i na zahraniční půdě. Jako zombie horor ze Slovenska se nemá vůbec za co stydět.

Hororové filmy (zombie, gore, béčka)


Přidat komentář