Machhli Jal Ki Rani Hai (2014)

40%
V Indii mají také horory, ale velmi specifické.

Machhli Jal Ki Rani Hai

Indie, 2014, 120 minut

 

Režie: Debaloy Dey

Scénář: Debaloy Dey

Hrají:

Swara Bhaskar (Ayesha Saxena)

Reema Debnath (Urmi)

Saurabh Dubey (Dr. Akhilesh Trivedi)

 

Dívat se na indický snímek, který je označen jako horor, a to právě film „Machhli Jal Ki Rani Hai“ je – není u něj dokonce uváděn ani jiný žánr – je trochu komplikované, alespoň ve vztahu ke klasickým očekáváním toho, co si myslíte, že od filmu dostanete. Jsem si jistý, že se najdou tací evropští a případně severoameričtí diváci, kteří si ani nebudou myslet, že „Machhli Jal Ki Rani Hai“ je skutečně horor.

 Čeho se bojí?

On ale námět vesměs hororový je. Máme zde mladou a krásou dívku, jak už to tak nejen v bollywoodském filmu bývá, která nemá až tak jednoduchý život, jak bychom si na první pohled mysleli. Zdá se totiž, že se dovede proměnit v „monstrum“. Trochu z toho máte pocit, že se díváte na Jekylla a Hyda v ženském provedení. Jenže ono je v tomhle filmu trochu víc, než by se na první pohled zdálo.

 Že by sama sebe?

„Machhli Jal Ki Rani Hai“ klade základní otázku. Co když není žena posednutá jedním démonem? Co když je v ní těch démonů víc? Ano, tohle by skutečně mohlo být hororové východisko, ale Indové si prostě natáčí filmy podle sebe a v podstatě z každého dělají mainstreamový, každý snímek se snaží dostat k co nejširšímu publiku. Takže i zde je důraz na vizuální stránku ve smyslu, aby to bylo pohledné na oko, stejně jako na kompozici scén, kdy každá scéna musí vypadat dobře.

 Asi k tomu má dobrý důvod.

Jak chcete s takovým přístupem vytvořit hororový film? No popravdě hodně těžko. Snímek „Machhli Jal Ki Rani Hai“ nemá hororové momenty, nejsou zde lekačky není zde gradace atmosféry, která je prostě jednoduše zabita tím, že jsou zde i klasická hudební čísla, která nesmějí v bollywoodském filmu chybět. Indové mají pravidla, která musí platit ve všech jejich filmech, a to napříč všemi žánry, což je docela škoda. V hororu to prostě nefunguje.

 On by se měl určitě bát.

„Machhli Jal Ki Rani Hai“ není vyloženě špatný film, ale pokud od něj očekáváte hororový zážitek, asi budete notně zklamáni. Indové prostě hrají na to, že se budete na film koukat a že by to pro vás v kině měl být zážitek. To platí i o stopáži, která je klasicky indicky dvouhodinová, což je pro horor většinou moc. Možná to fungovalo u V zajetí démonů 2, ale v tomhle případě prostě ne. Tady se nebudete bát a je škoda, že to ani není smyslem filmu.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (duchové, příšery)


Přidat komentář