Maniak (2012)

80%
Elijah Wood konečně v roli, kde se zase představil jako skvělý herec. Tohle mu sedlo dokonale a vy zažijete psychologickou bombu.

 

Maniak

Maniac

Francie, USA, 2012, 89 minut

 

Režie: Franck Khalfoun

Scénář: Alexandre Aja, Grégory Levasseur a C. A. Rosenberg po dle původního filmu Joe Spinella

Hrají:

Elijah Wood (Frank)

America Olivo (Frankova matka)

Nora Arnezeder (Anna)

 

Už při prvním pohledu na trailer ke snímku „Maniak“ jsem si říkal, že tohle bude přece jen něco, co rozhodně stojí za to. Nechci říkat, že Alexandre Aja je hororový génius, ale jeho filmy jako „Noc s nabroušenou břitvou“ nebo „Hory mají oči“ jsou horory dobré, v prvním případě skvělé. „Piraňa 3D“ byla hlavně letní chuťovka, ale tomuhle člověku se mezi remaky zalíbilo. I když není „Maniak“ jeho režisérským počinem, spolupracoval na scénáři, který vychází ze stejnojmenného filmu z roku 1980.

Chtěla si jen vyfotit pár figurín.

Joe Spinell natočil snímek „Maniak“, kde byl v hlavní roli muž, který na první pohled rozhodně nevzbuzoval důvěru. Nebyl jím nikdo jiný než sám režisér a scénárista. Elijah Wood má však stále dostatečně klukovský kukuč, aby nějaké ty sympatie alespoň na chvilinku vzbudil. Hned od začátku se však ukazuje jeho podstata, která je s jeho obličejem v krásném kontrastu. Jsem velmi rád, že se Elijah rozhodl, že do toho půjde naplno, protože tenhle snímek to potřeboval.

Viděla trochu víc, než měla.

Elijah tady zvrací, má záchvaty, probodne ženě hlavu, většinu svých obětí skalpuje, což vidíme v krásných detailních záběrech, kdy se prostě musí obdivovat to, jak moc realisticky všechno vypadá. Někdo by se měl ujistit, jak jsou na tom dotyčné herečky s porostem na hlavě. Díky tomu, že je film tak syrový, získává i potřebnou atmosféru, potřebný nádech deprese, který je navíc podtržen tím, že většinu dění sledujeme z pohledu maniaka. Jsou zde nějaké ty úniky, kdy kamera Franka zabere naplno, momenty, které se snaží zdůraznit, jaký tenhle maniak vlastně je. Je to škoda. Mělo zůstat u použití POV (point of view – tahle zkratka se sice nejvíce používá v pornografii, ale myslím, že ji mohu použít i zde) po celou dobu.

Chudák holka, přitom si chtěla jenom užít.

Film nevypráví o ničem jiném, než co vyprávěl snímek původní. Máme v titulní roli Franka, maniaka, který má mateřský syndrom a potřebuje zabíjet, protože všechny ženy mu připomínají jeho matku. Máme tu flashbacky, které nám trochu odkrývají minulost, ale zásadní je to, co se děje v současnosti. Je to naprostý obraz šílenství a sebedestrukce, kdy na Frankovi prostě není nic, co by ho mohlo zachránit, není to ani v jeho okolí. I když by se tak mohlo zdát, on už je tak hluboko ponořený ve svém šílenství, že vás v kině nečeká nic jiného než hnus a deprese.

Svatba musí být krásná.

„Maniak“ není film pro slabé povahy a s takovým ho Aja a ostatní natáčeli. Spolupráce Khalfouna a Ajy tentokrát zafungovala o něco lépe než v případě snímku P2 a divák dostane psychologickou depresivní podívanou, která je umocněna anonymitou velkoměsta a jeho prázdnotou i přesto, že zde žijí milióny lidí. Skutečně skvěle zvládnutý film, od kterého dostanete přesně to, co očekáváte. Hnus, tíživou atmosféru, depresi a postavu, které asi nebudete fandit, ale stejně na ní něco minimálně k zamyšlení najdete. Tenhle rok to s horory opravdu vypadá dobře.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (gore, hnus, vrazi)


Přidat komentář