Mimic (1997)

60%
Guillermo del Toro začal tuhle již třídílnou sérii.

Mimic

Mimic

USA, 1997, 105 minut

 

Režie: Guillermo del Toro

Scénář: Matthew Robbins a Guillermo del Toro podle povídky Donalda A. Wollheima

Hrají:

Mira Sorvino (Dr. Susan Tyler)

Jeremy Northam (Dr. Peter Mann)

Alexander Goodwin (Chuy)

Giancarlo Giannini (Manny)

 

Guillermo del Toro je přece jen režisér velmi schopný, a tak i z hodně brakového námětu dokázal udělat snímek, na který se dá dobře koukat a v kterém ta béčkovost funguje docela dobře. „Mimic“ je přesně tou ukázkou, i když se nejedná o film, kde by mohl nechat rozbujet svou fantazii, pořád se jedná o film, který je dobrý, a to alespoň v tom sci-fi hororovém smyslu.

 Hodně se stane na stanici metra.

Jako první jsem viděl snímek Mimic 2, protože jsem žil v domnění, že mám původní film dávno za sebou. Jak se ukázalo, byla to čistě moje chyba, a já jsem zjistil, že snímek „Mimic“ přece jen musím nakoukat, abych věděl, jak to bylo s hmyzem druhu „Judas“, tedy s hmyzem, který byl velmi speciálně vyšlechtěný, aby se postaral o hrozbu v podobě nebezpečných švábů.

 Nikdo není v bezpečí.

Na začátku je tedy snaha schopných vědátorů pomoct světu. A jak to vypadá, vše je skutečně v pořádku. Nový hmyz splnil svou funkci, a jelikož byl geneticky navržen tak, aby se nemohl rozmnožovat, nemůže se nic posrat. Jenže mutace jsou od toho, aby se všechno sralo, jak si člověk ani nedokáže představit. Anebo alespoň ti vědci to neumí, jak už to tak v podobných filmech bývá.

 I na pohodu je čas.

Doktorka Susan Tyler (Mira Sorvino) se musí vypořádávat s následky svého experimentu. Guillermo tady dobře graduje atmosféru, kdy to, co chceme vidět, nám ukazuje postupně, nejprve v malé hmyzí podobě, ale následně poodhaluje stále více a více. V tomhle je snímek dobrý, protože má co ukázat. Klasické triky jsou tady parádní a moc dobře se na ně kouká. Hmyz je zde skutečně nebezpečný a odporný.

 Příšery ale přicházejí.

Skoro jako kdyby se Guillermo del Toro inspiroval u Cronenberga v tom, jak skvěle dokáže na plátně zachytit hmyzí tvory. Skutečně to funguje, což je jenom dobře, protože příběh je velmi béčkový a nepřináší s sebou nic překvapivého, co by vás mělo dostat. Jede se na jistotu, což by se u takového tvůrce mohlo zdát alibistické, ale přece jen, už je to nějaký pátek, co tenhle film, navíc pro americkou produkci, natočil.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka, zvířata)


Přidat komentář