Mistři hrůzy: Nemocná přítelkyně (2006)

60%
A pak, že lesbický pár nemůže mít potomky.

Mistři hrůzy: Nemocná přítelkyně

Masters of Horror: Sick Girl

USA, 2006, 56 minut

 

Režie: Lucky Mckee

Scénář: Sean Hood, Luck McKee

Hrají:

Angela Bettis (Ida Teeter)

Erin Brown (Misty Falls)

Marcia Bennett (paní Beasley)

Jesse Hlubik (Max Grubb)

 

Ida Teeter je nešťastná lesbická entomoložka a vášnivá chovatelka hmyzu a pavouků. Své miláčky nadevše miluje, i když jí působí bolest tím, že díky nim s ní nevydrží žádná žena. Protože se jim její domácí mazlíci hnusí. Ida je milá, citlivá a trochu podivínská (nejen svou zálibou, povlečení s motivem rozbitých vajec prostě chcete). Své partnerské peripetie řeší se svým kolegou Maxem, který jí navrhne, aby zkusila oslovit podivínskou dívku, která každý den vysedává před výtahem u nich v budově a kreslí si. Jednoho dne do Idina života zasáhnou dvě skutečnosti. Kdosi neznámý jí pošle zvláštního, neznámého a trochu agresivního brouka. A v práci ji osloví dlouhovlasá kreslířka. Idin život se od základu změní. Začně s Misty, jak se dívka jmenuje, randit, neznámý brouk jí uteče a začnou problémy s Idinou domácí paní Beasley, které se nelíbí nejen její domácí mazlíčci, ale i vztah s Misty. Když pak uprchlý brouk Misty kousne, změny naberou na spádu a vedou k vyřešení všech problémů.

Nemocná přítelkyně

Z režisérského výběru „Mistrů hrůzy“ patří Lucky McKee k těm mladším a v době vzniku seriálu ještě méně zkušeným a málo profláklým žánrovým jménům. Před „Nemocnou přítelkyní“ měl na kontě nevlídně přijatý poloamatérský debut „All Cheerleaders Die“ (s Jesse Hlubikem v jedné z hlavních rolí) a u jistých fanoušků až kultovní May s Angelou Bettis (která se stala jeho takřka dvorní herečkou) v hlavní roli. Ve stejném roce jako „Nemocná přítelkyně“ pak natočil lesní horor „Lesy“ (s Angelou Bettis ve vedlejší roli). Až vlastně tehdy se pořádně rozjela jeho kariéra coby hororového režiséra, projevující se hlavně spoluprací se spisovatelem Jackem Ketchumem, jemuž adaptoval drsný dědkovský thriller „Red“ a v roce 2011 společně vytvořili sociálně kritický kanibalský masakr „Žena“. Poté se, společně s Jesse Hlubikem, vrátili v mnohem přijatelnější verzi k roztleskávačkám „Všechny roztleskávačky zemřou“, aby po povídkovém halloweenském „Tales of Hallowen“ dal hororu vale a natočil dva thrillery.

Nemocná přítelkyně

Lucky McKee se tedy k „Mistrům hrůzy“ dostal coby rozjíždějící se začátečník, to mu však nijak nerozklepalo kolena. Po profesní stránce je „Nemocná přítelkyně“ velmi slušně natočená, jejím problémem může být, že je trošku jiná. Spíše než klasickým hororem je totiž romantickou lesbickou monster groteskou se silným dramatickým a sociálně-kritickým odkazem. Svým pojetím se hororovým postupům a tradičním prvkům jaksi vyhýbá. Neodmítá je ani je nezavrhuje, jen je, svým způsobem, ohýbá. „Nemocná přítelkyně“ po divákovi vyžaduje pozornost a ochotu přistoupit na vlastní hru. Jen tak se můžou projevit všechny její klady, zajímavě groteskní rozpoložení, naprosto úžasná hra Angely Bettis v hlavní roli, až uhrančivý vzhled Erin Brown, která je naprostým Angeliným protikladem a do své „proměny“ hraje skvěle, jen snad po ní pak lehce přehrává a její Misty se stává lehce nepřesvědčivou. McKeeho příspěvek „Mistrům hrůzy“ staví na nepřímočaré, ale okázalé komice, podivném nadrealistickém pokřivení. „Nemocná přítelkyně“ je jako pohádka, moderní pohádka o lásce a nalezení rovnováhy a klidu v krutém a nepřejícím světě, pohádka využívající vlastní cesty a vyprávěcí styl, pohádka nehledící na pravidla žánru – ať již pohádkového nebo hororového. Pohádka, kde dobro má svou vlastní podobu a polohu.

Nemocná přítelkyně

„Nemocná přítelkyně“ je opravdu zvláštní. Ne výborná ani vyloženě špatná, jen zvláštní, opravdu si jde svou vlastní cestou. A jde jen o to, zda jste připraveni a ochotni se tou cestou vydat i vy, zda cesta Idy a Misty jde stejným směrem, kterým vy jste ochotni jít.

Hororové filmy (příšery, béčka, hnus, zvířata, vědci, komedie, mysteriózní)


Přidat komentář