Mlýnek na maso (1993)

30%
Ve filmu, který je schopen vás zmást jak českým, tak i původním názvem se mezi dvě strany konfliktu americké občanské války vplíží třetí strana. Neberoucí ohled na nikoho.

Mlýnek na maso

Grey Knight

USA, 1993, 80 minut

 

Režie: George Hickenlooper

Scénář: Matt Greenberg

Hrají:

Corbin Bernsen (Nehemiah Strayn)

Adrian Pasdar (Kap. John Harling)

Ray Wise (George Thalman)

Cynda Williams (Rebecca)

 

Zapátráte-li po tomto filmu, zjistíte totiž, že se do české distribuce dostal pod názvy "Mlýnek na maso" i "Ztracená brigáda". Aby toho nebylo málo, původní, tedy anglické názvy má hned tři: "The Ghost Brigade", "The Killing Box" a "Grey Knight". A přitom si takové komplikace ten film snad ani nezaslouží.

Plakát

Občanská válka je v plném proudu. Seveřani narazí na zmasakrovanou a ukřižovanou jednotku. U jedné z mrtvol naleznou sponu opasku jednotky, která již byla zmasakrována před rokem. Vyšetřování je přivede k děsivému zjištění. Do války vstoupila třetí strana. Konfederační vojáci probudili strašlivého démona, který sem byl zavlečen společně s otroky. Ten povolává zpět mrtvé vojáky jak Unie, tak Konfederace, a vytváří z nich svou vlastní armádu, která nebere ohled na žádnou stranu konfliktu a zabíjí kohokoliv.

The Ghost Brigade

Spojení historické události se sympaticky znějící temnou zápletkou, zavánějící kombinací "Noci oživlých mrtvol" se "Severem proti Jihu", slibuje mnohé. Což by podporovalo i zajímavé herecké obsazení. A v prvních minutách filmu i povedená výprava a dobové kostýmy.

Z filmu nakonec však zůstane jen historický exkurz, zajímavě nakládající např. s tématikou rasismu (v rámci zápletky a dějového ukotvení nijak černobíle) a odhalující nekonkrétní pozadí konfliktu přímo „ze zákopů“. Nechybí však napravený rasista, ani tyranští „klaďasové“.

The Ghost Brigade

Na první pohled televizní zpracování (byť nejde o TV film) potenciál zápletky zcela promarňuje a utápí většinou v dialozích a „lehce“ vypjatých scénách. Hororu je ve filmu pomálu, zaujme snad jen jedna mlžná scéna. V tomhle ohledu se tvůrci překvapivě drželi zbytečně (respektive naprosto) zkrátka.

The Ghost Brigade

Kromě názvoslovného zmatení tak film nakonec zaujme snad už jen hereckým obsazením. Neboť plejáda tehdy i později známých jmen, nebo jmen, která vám alespoň trochu něco řeknou, je až překvapivě velká. Tváří se tam mihne opravdu hodně. Považte sami: Ray Wise, Martin Sheen, Billy Bob Thornton, bratři Alexis a David Arquette nebo Matt LeBlanc.

Hororové filmy (zombie, duchové)


Přidat komentář