Moje sestra vlkodlak (2000)

55%
"Carrie" je jedním z nevýznamnějších hororů v oblasti "ublížených středoškolaček", film "Moje sestra vlkodlak" na ni poměrně zdařila navazuje.

 

Moje sestra vlkodlak

Ginger Snaps

Kanada, 2000, 108 minut

 

Režie: John Fawcett

Scénář: Karen Walton a John Fawcett

Hrají:

Emily Perkins (Brigitte)

Katharine Isabelle (Ginger)

Kris Lemche (Sam)

Mimi Rogers (Pamela)

 

„Moje sestra vlkodlak“ je filmem, který navazuje na Carrie. Ne tím, že by se Carrie vrátila, ale tím, co řeší. Věnuje se totiž tomu, že ženy se v určitém období svého života mění. My pánové toho o tom moc nevíme, ale něco málo jsme zaslechli. Tyhle změny nejsou jednoduché, dívky si často připadají odstrkované anebo skutečně odstrkovanými jsou. Stačí jen málo, aby nezapadly do party, aby se ostatním dívkám znelíbily. A co si budeme povídat, když si děvčata nesednou, není to nepřátelství, ale válka. A hodně drsná, neférová a bez jakýchkoli zábran.

Vysloveně krasavice, která dostane každého.

„Moje sestra vlkodlak“ se přesně tomuhle věnuje. Jen na rozdíl od Carrie, tady na to není jedna dívka sama, ale má sestru. Jenže stejně jako Carrie, i jedna ze sester v sobě objevuje určité schopnosti. Ty nejsou spojené s tím, že by se dívka snažila o určitou formu sebeobrany před nepřátelským světem, ale tím, že je Ginger pokousána vlkodlakem. Jak dobře víme, tohle není změna, která by se dala jen tak snadno přejít bez povšimnutí. Taková změna má dalekosáhlé následky.

S tímhle lookem musí dostat každého.

Změna ve vlkodlaka však není v některých ohledech ničím jiným než jen umocněním toho, jak se dívka mění v ženu. V případě vlkodlačice je to provázeno větším množstvím krve. Ginger se začíná chovat tak, aby zapadla, aby se stala někým, kdo není mimo skupinu, ale kdo je v centru. A daří se jí to. Už žádné vytahané svetry, ale oblečení, které nechá vyniknout jejím křivkám. Hříchy jsou od toho, aby se zakoušely, a tak je všechny vyzkouší. Poznává, kým se stala a líbí se jí to. Alespoň v některých chvílích. Zároveň si totiž uvědomuje, že tohle není ona a v okamžicích prozření chápe, že takhle to nemá být, že to je špatně. Pomáhat se jí snaží její sestra Brigitte.

Jen jí nesmí nikdo nasrat...

Být sestrou vlkodlaka však není nic jednoduchého. Vidíme, jak se obě sestry odcizují tím, jak se Ginger mění. A mění se i fyzicky. Není to tak, že by jí rostla prsa, i když to jistě taky, ale změny jsou více... zvířecí. Ocásek, drápy a tak. Skoro se zdá, že film vypráví o tom, jak se dívka-outsider chtěla stát něčím víc, chtěla být přijímána okolím, ale ta změna se jí vymstila. Změnila se v něco, co už sama nedokáže ovládat. Navíc v něco, co může ostatním hodně ublížit.

Ani němá tvář není v bezpečí.

„Moje sestra vlkodlak“ je na první pohled tragickým příběhem, který je až příliš roztahaný do skoro 100 minut, přičemž se zde zase tolik neděje. Sem tam je to točené až příliš na efekt, sem tam se to zase snaží být lidské a ukázat nám tragičnost celého příběhu. To, co se s Ginger stalo není její vina, ale stejně se mi nějak nedařilo s ní soucítit. A tak finální zabití bylo vlastně vykoupením pro všechny. Vzhledem k tomu, že snímek končí takto fatálně, je docela překvapující – i když v rámci žánru zase ne tolik, že byla se stejnými herečkami natočena ještě dvě další pokračování. Film úplně neodsuzuji, řeší poměrně důležité téma, ale zmiňovaná Carrie na mě zapůsobila mnohem víc.

 

Hodnocení: 55%

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Tak tenhle film (vlastně celou trilogii) jsem kdysi hodně žral, a nedávno jsem si to celé zopakoval a zjistil že mě to baví stále. Nebylo by správné označit film jako guilty pleasure, protože určité kvality jednoznačně má nehledě na moje osobní sympatie k němu. Tradiční prostředí 90's střední školy, dvě sympatické, netuctové hrdinky, vlkodlačí téma, kupodivu ne tak stupidní ostatní postavy, jak by se dalo čekat... Tenhle mix na mě jednoduše funguje. Co na tom že by to na mě fungovalo asi ještě lépe, kdybych byl žena :) To bych ale na druhou stranu nemohl docenit, že obě hl. herečky- ač se to na první pohled nemusí zdát - jsou opravdu pěkné, takovým tím nevšedním způsobem, a na film se tak ještě lépe dívá. Především Katharine Isabelle se pak v hororech docela uchytila (American Mary, See No Evil 2, Freddy vs Jason, Torment, 30 Dní Dlouhá Noc: Doba Temna, 13 Eerie, Hannibal) a právě série Moje Sestra Vlkodlak byl tak...
Adam Peňáz 23.10.2016 22:05:42 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
...takový odrazový můstek. Do čistokrevného 'áčka' filmu sice něco málo chybí, jako čiré béčko ho ale taky odepsat nelze. Efekty sice trpí tím že bylo málo peněz, a třeba u toho samotného vlkodlaka to zamrzí, ale díky tomu že tvůrci naopak (a narozdíl od mnoha podobných filmů) neopomněli zajímavý a solidní příběh to jde celkem snadno odpustit. Navíc krvavé scény taky nejsou zlé, to je vždycky plus. Za mě objektivně 70%, subjektivně klidně 85% :) Nebude náhodou někdy i recenze na druhý a třetí díl? Potěšily by :) (ač první film beru pořád jako nejlepší, ale kladem určitě je že každý je v rámci série jiný)
Adam Peňáz 23.10.2016 22:14:25 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (vlkodlaci, gore, příšery, zvířata, vrazi)


Číst komentáře