Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

90%
David Fincher udělal něco, co se hned tak někomu nepovede - natočil úspěšný remake úspěšného filmu. Jen tak dál a doufám, že se pokračování dočkáme.

 

Muži, kteří nenávidí ženy

The Girl With the Dragon Tattoo

USA, Švédsko, Velká Británie, Německo, 2011, 158 minut

 

Režie: David Fincher

Scénář: Steven Zaillian podle románu Stiega Larssona

Hrají:

Daniel Craig (Mikael Blomkvist)

Rooney Mara (Lisbeth Salander)

Christopher Plummer (Henrik Vanger)

Stellan Skarsgård (Martin Vanger)

 

K americké verzi snímku „Muži, kteří nenávidí ženy“ jsem přistupoval velmi opatrně. Přišlo mi naprosto zbytečné, že Američané budou předělávat snímek, který je tak dobrý v původní švédské verzi. Švédové filmem „Muži, kteří nenávidí ženy“ ukázali, že jejich filmová tvorba je v posledních letech na vzestupu, což se dá o skandinávských snímcích říct obecně. Z poslední doby mě napadají filmy jako „Ať vejde ten pravý“ nebo Mrtvý sníh. Tohle jsou horory, které skutečně stojí za to.

Veterán Christopher Plummer pořád hraje výtečně.

Proč tedy znovu natáčet něco tak dobrého? Jak říkám, neočekával jsem, že film „Muži, kteří nenávidí ženy“ v režii Davida Finchera bude velký úspěch, ale svoje tvrzení musím prostě změnit. Jsem ze snímku nadšený, ať už si to chci nebo nechci přiznat. Fincher na mě udělal dojem, stejně jako Steven Zaillian, který opět dokázal, že scénáře psát umí – podílel se nebo napsal scénáře k filmům jako „Šindlerův seznam“, „Gangy New Yorku“ anebo „Moneyball“. Scénář je neskutečně dobrý. Dokonce musím říct, že se více drží předlohy než švédský snímek.

Pořádný chlap, ale stejně se Lisbeth bojí víc jak čert kříže.

Moje nadšení jde však ještě dál. Tam, kde jsem miloval Noomi Rapace za její skvělou Lisbeth Salander, tam jsem si myslel, že Rooney Mara naprosto zklame. Prvním náznakem, že se možná mýlím, byla skutečnost, že Rooney byla nominována na Zlatý Glóbus. Sice jej nezískala, ale to na tom nic nemění. Druhým náznakem byla skutečnost, že jsem film konečně viděl. Rooney podala neskutečný výkon a musím říct, že jsem z ní byl nadšený podobně, jako jsem byl nadšený z Noomi Rapace. Ale Noomi přece jen zůstává mojí favoritkou. Rooney pojala Lisbeth jinak, je lidštější, méně odcizená a jsou z ní cítit emoce. Rozhodně jí to na ničem neubírá.

Stellan zase v jedné ze svých temných rolí.

Co mě překvapilo ještě víc, to byl Daniel Craig. I když zde má opět neustále stejný výraz, který je pro něj typický, nikdy se neusměje, přece jen podává výkon, který je dobrý. Je lidský, je uvěřitelný a dává zapomenout na příšernost postav ze snímků Dream House nebo Kovbojové a vetřelci. S Rooney k sobě skvěle pasují. Skvělý ensemble doplňují veterán Christopher Plummer a výtečný švédský herec, který si překvapivě nezahrál ve švédské verzi, Stellan Skarsgård.

Lisbeth prokáže, že zvládne skutečně všechno. I zašít ránu.

Abych film nechválil někam do nebe, vyčetl bych mu jednu věc. Očekával jsem, že dojde k přesunu děje do Spojených států, ale on nám zůstal ve Švédsku. To jen podtrhává skutečnost, že se jedná o kompletní adaptaci, ale čekal jsem v tomhle smyslu nějakou přidanou hodnotu. Co mě nejvíce ničilo, bylo přehrávání přízvuků. Snaha mluvit trochu jinak než americkou nebo britskou angličtinou byla až příliš znát, ale například takový Stellan – rozený Švéd – mluvil téměř bez přízvuku. Jestli jste viděli českou verzi, asi vám to bude jedno – no, ono vám to bude nejspíš jedno i tak – ale mě to tahalo za uši. „Muži, kteří nenávidí ženy“ jsou skvělou adaptací skvělé knihy a já doufám, že se Fincher chopí i druhého a třetího dílu. Na druhém je přece jen co napravovat, protože ve švédském provedení nebyl tak dobrý.

 

Hodnocení: 90%

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář