Myšlenky zločince (2002)

25%
Variace na "Mlčení jehňátek", která rozhodně nemá takovou sílu, jak by si tvůrci přáli a jak se nám snažili prezentovat.

Myšlenky zločince

Unspeakable

USA, 2002, 108 minut

 

Režie: Thomas J. Wright

Scénář: Pavan Grover

Hrají:

Pavan Grover (Jesse Mowatt)

Michelle Wolff (Littlefield)

Lance Henriksen (Jack Pitchford)

Dennis Hopper (Earl Blakely)

 

Psychologický thriller ve stylu Mlčení jehňátek. Tohle je neskutečně silná marketingová věta a já marně hledám jinou spojitost než vězeňské prostředí. Jasně, je zde snaha dostat se do myšlenek vraha, ale k tomu člověk potřebuje dobrý scénář, který bude inteligentní. Jenže tohle snímek „Myšlenky zločince“ prostě nemá. Je to jen ledabylá variace na zajímavé téma, variace, která sama sebe vidí jako smysluplnou, ale nechápe, jak je vlastně hloupá a slabomyslná.

No zatvářit se umí.

Scénář nám představuje doktorku, která se snaží zavést speciální metodu – číst mozkové vlny vězňů a tím i jejich vzpomínky. Ty se pak promítají na obrazovce. Není to špatný, ale ani originální nápad. Dá se na něj napasovat zajímavý příběh. To se v tomhle případě nepovedlo. Je to vlastně kombinace snímků „Zelená míle“ a Mlčení jehňátek, kdy důraz je kladen na psychologickou stránku, která je dokonale nezvládnutá.

Jasně, popravou to určitě skončí.

V hlavní roli psychopata je zde sám autor scénáře, Pavan Grover, který si zahrál Jesseho Mowatta, velmi agresivního šílence, ač je popisovaný také jako velmi inteligentní jedinec. Lidé to říkají, ale na filmu samém to moc vidět není. Ta postava je tak špatně napsaná, její dialogy jsou tak prázdné, i když chtějí být chytré, že se to místy nedá poslouchat. Ne, tohle opravdu není Anthony Hopkins a tahle postava by se nikdy nemohla stát Hannibalem Lecterem.

Dennis Hopper s obličejem.

Ke špatnému dojmu bohužel přispívají i další herci jako Lance Henriksen nebo Dennis Hopper. Vidět takové borce v tak strašném blábolu, a to ještě pronáší skutečně děsivé repliky, to je prostě smutné. Scénář tedy vede prim v tom smyslu, co film táhne do háje, ale herci tomu nepřispívají. Scény jsou místy zbytečně zmatečné, prostřihy divné a nabourávají jakoukoli atmosféru. A nakonec ani ty popravy nevypadají nijak pěkně, rozuměj realisticky. Zlatá „Zelená míle“, která byla hnusně skutečná.

Dennis Hopper bez obličeje.

„Myšlenky zločince“ jsou jen filmem, který si na něco hraje. Chce být chytrý, ale není. Chce prezentovat ikonického padoucha, ale tohle se mu prostě nedaří. Není zde nic, co by vás mělo chytnout. A Dennis Hopper je skutečně strašný. Kdyby měl člověk vidět jen tenhle jeho film, nepochopil by, proč je ten muž legendou. Špatný film, který měl nějaký potenciál, ale rozhodl se ho naprosto nevyužít.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (béčka, vrazi)


Přidat komentář