Návrat muže z bažin (1989)

25%
"Bažináč" je rozhodně lepší ve své komiksové podobě než v téhle velmi béčkové a ne zas tak vtipné, jak Jim Wynorski vždycky doufá.

Návrat muže z bažin

The Return of the Swamp Thing

USA, 1989, 88 minut

 

Režie: Jim Wynorski

Scénář: Neil Cuthbert a Grant Morris podle komiksu Lena Weina a Bernieho Wrightsona

Hrají:

Louis Jourdan (Dr. Anton Arcane)

Heather Locklear (Abby Arcane)

Sarah Douglas (Dr. Lana Zurrell)

Dick Durock (Bažináč)

 

„Bažináč“ je komiks, který jsem se díky Alanu Moorovi naučil obdivovat a považuji jej za jeden z nejlepších komiksů, které byly v oblasti hororu v České republice vydány. Bažináč není obyčejným superhrdinou, ale postavou, která má neskutečnou hloubku, neskutečnou mytologii. Alan Moore dal komiksu duši i příběhy, které skutečně stojí za to. Jsou temné, přemýšlivé, místy hodně filosofující, ale vždy takové, aby dokázaly zaujmout. Šlo tohle převést do filmu?

Kráska a... rostlina.

Je to poměrně zásadní otázka, když si uvědomíme, že film „Návrat muže z bažin“ natočil Jim Wynorski. Tenhle chlapík není známý zrovna tím, že by natáčel úspěšné filmy. Jde mu vždycky o to, aby za málo peněz natočil pořádnou kravinu, která si na sebe dokáže vydělat. Většinou se mu to daří. Jeho filmy jsou naprostý thrash, ale některým lidem se tohle celkem líbí. Alespoň tak velké skupině, aby Wynorski mohl v tvorbě dál pokračovat. Vzhledem k rozpočtům Wynorského filmů to zase takový problém není.

Nepřátelé mají různé tváře.

Jak spolu jdou dohromady Moorův „Bažináč“ a Wynorského styl? No, moc dobře ne, co si budeme povídat. I když jsou u scénáře uvedeny osoby, které „Bažináče“ vytvořily, je zde patrné, že v některých prvcích se jedná o inspiraci u Moorových příběhů. Nic to ale nemění na tom, že ty drobné náznaky, které z komiksu poznáváte, jsou jen částečným úspěchem v moři neúspěchu. Wynorski se totiž vydal svou béčkovou cestou a příliš se nezabýval tím, jak to celé vyzní. Rozhodně tomu nepřidávají ani různá „směšná“ monstra, která se ve filmu objevují.

Arcane osnovuje svůj děsivý plán.

„Návrat muže z bažin“ je pokračováním filmu „Msta příchozího z močálu“, což je šílený český název filmu „Swamp Thing“. Ten natočil Wes Craven, který postavu také nebral moc vážně. Ale Wynorski to posunul ještě dál. Jeho Bažináč je většinou jen zelený svalovec, který rozdává rány pěstí. Snaží se o nějakou širší rovinu, ale vzhledem k tomu, jaké jsou dialogy a jaké jsou většinou herecké výkony, to vyznívá spíše jako póza než skutečná touha dát filmu hloubku.

Bažináč není zlý, Bažináč je tvůj přítel.

Jim Wynorski je v Americe celkem známou firmou, i když jsme se mu na Necronomiconu zatím moc nevěnovali. Měli jsme tu pouze recenzi na snímek Dinocroc vs. Supergator, což je jen další důkaz toho, že Wynorski moc neřeší kvalitu, spíš touží po tom, aby se do dějin zapsal jako ten, co natáčel ty strašné braky. Už se mu to podařilo. Ve srovnání s jeho ostatními filmy však „Návrat muže z bažin“ vyznívá v konečném důsledku ještě celkem dobře. Vlastně je to jeho nadprůměr.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (příšery, béčka, hnus, vědci, vrazi, komedie)


Přidat komentář