Návrat oživlých mrtvol (1985)

60%
"Návrat oživlých mrtvol" navazuje na filmy jako "Noc oživlých mrtvol", ale v trochu jiném stylu - "Návrat oživlých mrtvol" je komedie. Nebo měla být.

 

Návrat oživlých mrtvol

The Return of the Living Dead

USA, 1985, 91 minut

 

Režie: Dan OBannon

Scénář: Dan OBannon, Rudy Ricci a Russell Streiner na základě knihy Johna A. Russa

Hrají:

Clu Gulager (Burt)

James Karen (Frank)

Don Calfa (Ernie)

Linnea Quigley (Trash)

 

Dan OBannon není člověkem v hororu neznámým. To on napsal scénář k filmu „Vetřelec“ a podílel se na scénáři k snímku Total Recall. Svým režijním debutem pak vzdal hold filmu pro zombie hororu nejzásadnějšímu – filmu „Noc oživlých mrtvol“. Samotný název na tento film odkazuje a není to jen pouhá marketingová hříčka (už jen proto, že film je nazvaný podle knihy, z níž scénář vycházel), ale také proto, že Romerova klasika je zde skutečně přímo zmiňována. Už v úvodu zjišťujeme, že tohle není jen tak ledajaký film, ale je to film natočený podle skutečných událostí. Na základě tohoto zjištění vám dojde, že před sebou nemáte plně vážný film, ale parádní horor s komickými prvky.

No nikdo neřekl, že je to vážný film.

„Noc oživlých mrtvol“ je zmiňována na začátku, kdy se z úst zaměstnance skladu léků a medicinského zařízení dovídáme, že události, které byly ve filmu zachyceny, jsou na základě skutečnosti. Mladík, kterému je toto vyprávěno nevěří, a tak jej starší kumpán přesvědčí. Ve sklepě se totiž skrývá několik kontejnerů, v nichž jsou nemrtví zakonzervovaní. Jestli vám můžu doporučit, tak nikdy nechtějte svá slova doplnit tím, že do nějakého barelu, který skrývá něco nebezpečného, třísknete rukou. Může se totiž stát, že narušíte konstrukci a dojde k úniku plynu, který nějaké ty mrtvoly kolem promění v oživlé mrtvoly. Nebo v oživlé půlpsy, kteří mají sloužit původně jako pomůcka anatoma.

Ani že zde nebude kompletní nahota.

„Návrat oživlých mrtvol“ není komedií přímo k popukání, ale v některých momentech se můžete zasmát. Muži jsou zde vystrašení, nejsou žádnými hrdiny, alespoň na začátku ne, monstra jsou skutečně povedená, jsou zde výtečné animatronické loutky, i když je pravdou, že pokud se týká gore, zas tak velká oslava to není. Mrtvoly jsou ale úžasně olezlé, a když k vám mluví žena, co jí chybí většina masa a spodní polovina těla, vysvětluje vám, že chce vaše mozky, protože pak tolik necítí, jak celá hnije, uvědomíte si, že tohle je zatraceně černý humor. A také hlubší myšlenka.

Pořád krasavice, že?

Film posouvá zombie zase do trochu jiné sféry a odlišuje se tak od původní „Noci oživlých mrtvol.“ Zombie jsou zde vcelku rychlé a jde jim jenom o mozky. Myslím, že tenhle film je jedním z těch, které zombie přeměnily v něco, co jde po mozkách, i když tomu tak v klasice vůbec není a zombie jdou prostě po mase. Zároveň jsou zde zombie myslící bytosti, které jsou schopné mluvit. Není to zrovna příjemné zjištění, pokud si uvědomíte, do jakých důsledků to může zajít. Čekáte pomalé potvory a ony se na vás najednou sápou neskutečně rychle. V jednom momentě jsem měl dokonce nutkání se trochu od obrazovky vzdálit – scéna v sanitce. A ve chvíli, kdy zombie policajt navádí, kam mají ostatní nezombie policajti jet, oni zastaví a z křoví vyskáčou nemrtvoly, to je moment, kdy si uvědomíte, že proti takovým mozkožroutům prostě nemáte šanci. Alespoň ne jinak než zbraní hromadného ničení.

Ty efekty jsou vážně pěkné.

Dan OBannon natočil zábavný film, kterým vzdal holt klasice žánru. Navíc nám předvedl Linneu Quigley v celé její kráse – většinu filmu se producíruje naprosto nahá. A jako nemrtvé jí to skutečně sluší. Film si zaslouží vaši pozornost, a jestli jste jej ještě neviděli, určitě tak někdy učiňte, pobavíte se a zároveň si prohloubíte znalosti o mytologii tohoto úžasného subžánru.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář