Necrophobia (1995)

75%
Láska je opravdu zvláštní věc. Dokáže být krásná, umožní vám létat, ale taky to umí být pěkná svině, která vás nutí dělat hodně divné věci.

Necrophobia

Nizozemí, 1995, 60 minut

 

Režie: Frank van Geloven, Edwin Visser

Scénář: Frank van Geloven, Edwin Visser

Hrají:

Martijn Oversteegen (Mark)

Gerry Verhoeven (Colette)

Grietje Besteman (Rebecca)

Rutger Weemhoff (Dr. Bernhardt)

 

Markovu ženu Rebeccu srazí náklaďák. Po jejím pohřbu si Mark na hřbitově všimne zvláštní ženy, která se chová trochu podivně a navíc se pohádá s jinou ženou. Později se s ní Mark seznámí a začnou si hodně rozumět. Protože je spojuje trauma. Žena se jmenuje Colette a je opravdu zvláštní. Kdysi prožila děsivý zážitek, který ji psychicky traumatizoval a hodně ovlivnil její život. Pokouší se z něj dostat pomocí psychiatra Bernhardta, jenže jeho léčebné metody jsou dost neortodoxní a podivné.

Necrophobia plakat

Tak schválně, kolik jste viděli nizozemských hororů a nebudete počítat koprodukční záležitosti? A „Human Centipede“?

Psychologický horor„Necrophobia“ je zvláštní kousek. Nedá se o něm říci, že je vyloženě špatný ani že je fakt dobrý. V téhle polaritě nefunguje. Což je jedno z jeho plus. Je zvláštní a zajímavý. Má několik vyloženě výborných a chytlavých scén, třeba hned tu prolínací úvodně titulkovou a několik dalších např. ve sklepení. Má ale i pár slabších až podivných sekvencí.

Necrophobia

Obecně však z „Necrophobie“ zůstává dobrý pocit. Může za to jednak, i vzhledem k levnějšímu provedení filmu, velmi střízlivá stopáž (díky za ni, film tak pořád táhne), tak i zajímavá tématika (až jsem si občas říkal, zda si tvůrci nespletli název, tedy to zásadní slovo, kterým se rozhodli film pojmenovat). Čekají nás nejen akční scény s motorovou pilou a jinými nástroji, ale i bizarní výjevy a hrátky, pro některé možná i za hranicí vkusu. Přesně v tradici podobných levných nezávislých kousků, které se nebojí přicházet s neotřelými a tabuizovanými tématy.

Necrophobia

Ke kvalitám snímku přispívá i trefné obsazení. Jak Markovy manželky, Marka samotného (opravdu úplně obyčejný chlápek), tak hlavně výrazné Colette.

„Necrophobia“ se tak nakonec jeví zajímavá nejen svou psychologickou stránkou, ale i zpracováním a dávkováním obou svých hlavních složek – psychologie a bizarnosti. Dokáže zaujmout, chytit, překvapit ale i přimět k zamyšlení.

Hororové filmy (gore, hnus, vědci)


Přidat komentář