Nenarozený (2007)

20%
Tak tedy nejen Kristus, ale i Antikrist se zrodí z neposkvrněného početí v dalším satanském hororu… Hororu?

Nenarozený

Born

USA, 2007, 118 minut

 

Režie: Richard Friedman

Scénář: Alex D'Lerma

 

Hrají:

Alison Brie (Mary Elizabeth)

Kane Hodder (Asmodeus / kardinál)

Denise Crosby (Catherine)

Joan Severance (Dr. Sammael)

 

 

Mladá Mary Elizabeth jednoho rána zjistí, že přes noc přibrala 8 kilogramů, zvětšila se jí prsa a nápadně i břicho. Navíc má i ostatní příznaky těhotenství. Problém je trochu v tom, že je ještě panna. Svého soka totiž napodobil samotný ďábel a nenarozené dítě je jeho potomkem. A až se narodí, peklo bude zase o krok blíž vítězství. Mary se, navzdory ne zrovna přirozenému původu, rozhodne dítě nechat a postupem času se začne dostávat pod jeho vliv. Těhotenství a narození ďáblova potomka totiž musí doprovázet 6 vražd nevinných obětí… Ano, „Nenarozený“ je ten nejbrakovější satanský béčkový hororový brak, jaký jste v poslední době mohli vidět. Je na štíru takřka se vším, co vás napadne.

Plakát k filmu.

Logika příběhu drží pohromadě jen tak tak, aby děj dával alespoň trošku nějaký smysl. Přesto často zaškobrtne a někdy doslova zakopne. Později vykonané je mnohdy dost v rozporu se dříve řečeným, např. fakt, že narození dítěte má předcházet (doprovázet) šest vražd nevinných obětí. Jenže dvě poslední oběti mi zrovna moc nevinné zase nepřipadaly. Ale možná to je chyba překladu. Možná chyba vnímání nevinnosti. Kdo ví… Samotný závěr pak logiku zavrhl zcela a nezbývá než jen kroutit hlavou. Ono totiž pořádně nedrží pohromadě ani pointa a to, proč se co děje, jak k tomu došlo a kam to všechno směřuje. Satanská tématika a mytologie ve filmech je fajn, mám ji hrozně rád, ale musí to mít řádně ďábelský švih a musí mrazit již z ní samotné. Nic z toho však tento film nemá.

 

Scénář je jen pouhým halabala slepencem několika hororových scén a mikrozápletek, nalepených na neoriginální dějovou zápletku (která sama o sobě není žádným problémem, máte-li rádi satanské horory o příchodu ďáblova potomka mezi lidské plémě). Je hloupý, nesourodý, dobré chvilky zaplavuje výjevy, za něž je divákovi až stydno. Dalo by se s klidným svědomím prohlásit, že za celý neúspěch filmu může právě on, neboť ději, hercům a herečkám předkládá jen nemožné chování, stupidní monology a dialogy, které jsou často opravdu k smíchu.

Ztratila hlavu.

Nejinak jsou na tom i herecké výkony. Alison Brie coby Mary Elizabeth neustále přebíhá od nudného hereckého výkonu k občasným světlým chvilkám, ale v okamžiku, kdy ji začne ovládat její ďábelské dítě, je doslova k nesnesení. A notnou měrou k tomu přisazuje i její český dabing, který patří k tomu nejhoršímu, co jsem kdy slyšel (a dá se to vztáhnout na celý film). Občas zaperlila Denise Crosby jako Mary Elizabethina nábožensky potrhlá sestra Catherine, která má zajímavý charakter, ale i ona často zbytečně křečovitě přehrává.

Na háky bacha.

A Kane Hodder? To je prostě Kane Hodder. Viděli-li jste ho v jiných filmech a rolích než jen coby Jasona Voorheese v pozdějších „Friday The 13th“, tak přesně tohle hraje tady. Jeho herectví by se totiž dalo rozdělit na dvě roviny – Jason a ostatní. A opět, ono ne, že by byl nějak extra špatný, ale on prostě skoro nehraje, on v tom filmu jen jaksi je (a v tomto speciálně určitě jako tahák s v hororových kruzích relativně známým jménem). Nelze ovšem upřít, že občas překvapí, např. když se objeví ve slušivém červeném kardinálském oblečku a trousí ďábelsky drsné hlášky. Naopak Joan Severance jako psycholožka Sammael mě strašně bavila. Jediná známka jakéhosi herectví, jediná postava, která dokáže zaujmout a je zapamatovatelná. Jediný příznak toho, že se herec (tedy herečka) alespoň trochu dokázal(a) vžít do své role.

 

Kapitolou samou o sobě je digitální ďábelské dítě. To snad ani tvůrci nemohli myslet vážně. Vzhled by ještě při troše dobré vůle ušel, ale za nic na světě ho neměli nechat hýbat a zvukově se projevovat. Tvůrci to zcela určitě neměli v úmyslu, ale u minimálně v první půlce filmu natočili spíše komedii než horor. Protože se mi u některých scén chtělo fakt smát. Ne těm scénám, ale proto, že byly opravdu komické a měly vtip.

Co to asi bude?

„Nenarozený“ má však i pár světlých chvilek. Mnohé zcela jistě potěší pár a půl nahých prsou (a hezkých). Albínský Ivan má něco do sebe. Některé hororově vyhrocené scény mají ten správný brakově béčkový šmrnc a závěrečná scéna s pentagramem obloženým uříznutými hlavami (které dokonce mluví) jistě potěší každého milce satanské tématiky v hororech. Nejhorší na filmu je, že je strašně dlouhý. Být kratší, snad by se dal přežít i mnohem příjemněji. Takhle to místy bylo utrpení sledovat.

Hororové filmy (béčka, satan)


Přidat komentář