Netvor přichází (1956)

45%
A trilogie o netvorovi z Černé laguny se uzavírá posledním dílem, kde dojde k výrazným změnám.

Netvor přichází

Creature Walks Among Us

USA, 1956, 8 minut

 

Režie: John Sherwood

Scénář: Arthur A. Ross

Hrají:

Jeff Morrow (Dr. William Barton)

Rex Reason (Dr. Thomas Morgan)

Leigh Snowden (Marcia Barton)

Gregg Palmer (Jed Grant)

 

„Netvor přichází“ je třetím dílem trilogie, které předcházely snímky „Netvor z Černé laguny“ a Pomsta netvora. „Netvor z Černé laguny“ je legendárním filmem, který si i dnes zaslouží ovace především pro titulního netvora, který má naprosto skvělou masku. Vypadá prostě parádně. Vzhledem k tomu, že se další filmy poměrně zásadně snaží rozvinout příběh, který byl celkem jednoduchý, je jasné, že zde mohou vzniknout určité komplikace.

Tentokrát ho musí najít.

První snímek stál na tom, že zde je něco neznámého, z čeho má člověk strach a podle toho také jedná. Brání se útokem, ale stejně tak se bude bránit i netvor. Snímek Pomsta netvora byl kopií „King Konga“, jen kopií méně zajímavou, méně zábavnou a minimálně novátorskou. „Netvor přichází“ je oproti tomu rozhodně pokrokem. Snaží se o celkem originální zápletku, která dál rozvíjí zamyšlení nad tím, jaké je vlastně místo člověka v přírodě a co všechno si může člověk dovolit činit. Je jasné, že jeho zásahy jsou nežádoucí a mnohdy skutečně fatální.

Je trochu jiný.

Skupina vědců, kde nechybí ani žena, aby se do filmu za každou cenu dostal citový prvek, případně nějaká romantika, se vydává po stopách netvora a snaží se ho polapit. Následují podvodní scény, které jsou jednoznačně tím vizuálně nejzajímavějším, co se ve snímku objeví. Netvor je polapen a následuje sci-fi, trochu ve stylu filmu „Frankenstein“, čemuž napomáhá i samotný netvor a jeho kolébavá chůze. Je zde vidět, že film se zabývá podobnými tématy jako jeho předchůdci, ale přece jen, jsou zde prvky originality, snaha zajít trochu dál a předvést divákovi něco nového.

Potřebuje vlastní ochranku.

Český název je poměrně výstižný a docela dobře naznačuje to, o čem snímek bude. Netvor, je původně vodní kreatura, ale vědcům se podaří něco převratného a zároveň děsivého – přemění netvora na suchozemskou bytost. Proto ono chození, proto v originále „Netvor chodí mezi námi“. Má vůbec člověk takovou moc, aby mohl měnit přírodu k obrazu svému? Jak daleko sahá jeho snaha stát se bohem? A co nějaká odpovědnost vůči sobě a vůči ostatním druhům? Film není přímo sžíravou kritikou, ale naráží na témata, která jsou aktuální i v současné době.

Až se probudí, tak se nepozná.

„Netvor přichází“ je snímek, který uzavřel nikoli až tak zajímavou trilogii, ale přesto se jedná o skupinu filmů, které pokládají určité zajímavé otázky, na něž je vhodné ptát se i dnes. Kvalita snímků není příliš vysoká, trikově však filmy nejsou špatné, především díky skvělým podvodním záběrům. Jinak se ale jedná zejména o konverzační filmy, kde se řeší až moc zbytečně i člověk a vztahy mezi lidmi.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (příšery, béčka, vědci)


Přidat komentář