O Mulo! Povídky o duchách zemřelých

90%
Sbírka strašidelných a mysteriózních duchařských příběhů romských autorů, respektive autorek a jednoho autora. Až se vás někdo zeptá, kolik takových sbírek znáte, konečně můžete hrdě říct, že minimálně jednu.

O Mulo! Povídky o duchách zemřelých

Vydalo nakladatelství KHER, 2019, počet stran 184

 

A při běžném přístupu na tom o moc lépe nebudete. Neboť, jak v předmluvě píše Eva Danišová, ačkoliv je romská orální tradice na příběhy, i temněji zaměřené, bohatá, v tištěné podobě od roku 1989 vyšly knihy příběhů s duchovní, nadpřirozenou a duchařskou tématikou jen asi dvě: „Mrtví mezi námi“ Gejzy Demetera a „Nechci se vrátit mezi mrtvé“ Eriky Oláhové. „O mulo!“ je tak vhodnou příležitostí, jak se s tajemnými duchařskými příběhy Romů seznámit. Jak nahlédnout do jejich víry v posmrtný život v povídkách inspirovaných tradovanými příběhy, osobními prožitky i vlastní představivostí. Příležitost veskrze sympatická.

O mulo

Mulo je duch. Revenant, mrtvý, navštěvující náš svět, neposedný poltergeist, jenž dokáže nadělat modřiny, vzbuzovat strach ale i vychovávat a chránit. Duch zemřelých, který se přišel rozloučit, uzavřít nedokončenou záležitost, nalézt klid nebo varovat.

Příběhy v knize mají různou formu. Jsou klasickými povídkami, zpracovanými mýty, pověrami nebo osobními sděleními, svěřením vlastního prožitku. Některé mají zajímavou strukturu, jiné se svým stylem a nejednou i obsahem podobají klasickým příběhům známým napříč kulturami, národy i světadíly. To je vlastně na nich to hezké, neboť ukazují propojenost lidského ducha, imaginace, představivosti a myšlení. Příběhy jsou to delší i hodně krátké (dvou-třístránkové).

Jsou to dojemně a romanticky laděné povídky o posledních rozloučeních, neobyčejných setkáních, prozřeních, posednutích a nedodržených slibech, smíření či loučení s blízkými, nenasytnosti a dokonce i negativní stránce lásky. Příběhy zpracovávají rodinná dramata, dramata lásky i života. Mají podobu neobyčejných mysteriózních povídaček, tajůplných povídek k nočnímu ohni, výchovných morytátů, dojemných příběhů o posledních okamžicích lidského života i syrových horrorů. Čeká nás mrazivý souboj o dětskou duši, tajůplná výprava na půdu, peripetie s prokletým tetováním, strašidelné domy, zuřiví poltergeisti, předtuchy, varování, naplněné kletby, mystické sny. Ze všeho nejvíce však náhled do jedné z oblastí romské kultury, jejích zvyků a vlastně i lidové slovesnosti. Příběhy v knize jsou totiž nejen v češtině, ale některé i ve slovenštině a romštině. Klasickou součástí většiny romských příběhů je, zdá se, tajemná postava muže v kabátě, bez tváře, jen s výraznýma očima (nebo světly místo nich), s níž se většina hrdinů či hrdinek tak či onak setká.

Kniha však nezaujme jen svým pestrým obsahem. Je velmi krásně graficky zpracovaná i s několika milými a potěšujícími detaily (maličké ilustrace ve spodních rozích knihy, s nimiž se nějakou dobu zabavíte dětskou hrou jejich rozpohybováním). Povídky doprovází velmi povedené a nádherné ilustrace Martina Zacha kombinující černobílou kresbu s červeným laděním. Obzvláště ilustrace k povídce „Já si vybral tebe“ má až pohlcující atmosféru.

Kniha je rozdělena do tří částí: Věřte nevěřte, U Romů se vypráví a Na vlastní kůži. Jak předmluva, tak i skvělý doslov Saši Uhlové posunují celou knihu do širšího kontextu. Obzvláště doslov hodně vypovídá o obsažených příbězích, dodává jim náležité a zajímavé pozadí.

Neposlední zajímavostí na knize je fakt, že je zcela zdarma, respektive pouze za dobírku. Stačí napsat nakladatelství a kniha je během pár dní vaše. A věřte, že tahle kniha za to rozhodně stojí. Ve všech směrech.

Neboť jak tvrdí poslední věta doslovu Sašy Uhlové: (…) jestli jsou mulové ´jen´ projevem svědomí, nebo jestli romské pozůstalé opravdu navštěvují, nakonec není důležité.“ Protože ať už v ně věříte nebo ne, pořád tato kniha zůstává výbornou a hezky zpracovanou sbírkou zajímavých, tajemných a mrazivých příběhů, která potěší vaši touhu po čtení. A bude se hezky vyjímat ve vaší knihovně.

 

Hororové knihy (duchové, příšery, mysteriózní)


Přidat komentář