Odcizený - jednání první

70%
Žízeň po novém dílu „Half-Life“ se projevuje i nekončícím přílivem jeho dobrých i méně povedených módů, které mají na svědomí amatérští programátoři. Jako například „Estranged“.

Estranged: Act I

Vydal Alan Edwardes v roce 2014

 

První jednání, které vyšlo v loňském roce, navnadilo úrovní zpracování nejednoho příznivce Gordona Freemana. V tomto případě si roli jeho následovníka zahrál ztroskotaný rybář, který uvízne na ostrově, po němž se přehnala destruktivní vlna. Jak brzy pochopí, nastala skutečná zombie apokalypsa a začíná hra o přežití. Ať už jsou jeho protivníky živí mrtví, nebo živí živí, musí se spoléhat jen sám na sebe. Klasický akční survival.

 

Touhle lodí hrdina už nikam neodpluje.

 

Hrdina se sice potuluje po ostrově, ale nejlepší okamžiky nastávají tam, kde se proplétá stokami, balancuje na úzkých trubkách a ztrácí se v dlouhých chodbách (i když jen naoko - cesta je přímočará a ztratit se v podstatě nejde). Prostředí „Half-Life 2“ i tady funguje bezvadně, působí důvěrně známě, i s těmi nedokonalými texturami a vykreslením (minimálně ve srovnání se současným standardem). To je asi jediný znak toho, že jde o starší engine Source, protože ostatní mechaniky vylepšení nepotřebují. Za zmínku rozhodně stojí audio stránka, která má na svědomí velkou část přiměřeně strašidelné atmosféry. Hudební doprovod příkladně znervózňuje, a když ho doplní zvuky - kroky, skřípáním, mumláním zombíků – má to svoje pekelné kouzlo. Dabingu pak nelze nic vytknout, je zcela profesionální.

 

Na interiéry se dá pořád příjemně koukat, zvlášť pokud si autor vyhraje s osvětlením a náladou.

 

Nepřátelé se vynořují nečekaně a navíc často z úplné tmy, nebo nejdřív jako siluety proti zataženému nebi. Nejsou jich hordy, které by ze hry udělaly masakr, ale jejich sporadická zjevení dokonale udržují hráče v napětí, neboť máte pocit, že jich je nějak málo a hledáte je i tam, kde být nemůžou.

 

Zajímavé je, že v zárodku tohoto projektu nestál příběh, ale chuť autora vyzkoušet si tvoření počítačové hry a využít přitom osvědčeného zdroje. Po prvních zkušebních návrzích si Edwardes uvědomil, že bez větší časové investice do scénáře to nepůjde, a sestavil dějovou linku tak, aby na ní mohl napasovat jednotlivé úrovně, které chtěl naprogramovat. Zní to hodně šroubovaně, ale vše funguje, včetně zakomponovaných hádanek. Nemáme tu sice dějový zvrat na každém kroku, ale linie vyprávění propojuje všechno do jednoho celku a na konci přidává (poněkud sporný) cliffhanger s výhledem do dalších pokračování.

 

Odpolední siesta s čajem a mrtvolou.

 

Pokud nepřehlédnete nic, co by vás následně zbrzdilo, dohrajete za pár hodin. A člověk by samozřejmě rád skočil po pokračování. Bohužel druhá část je pořád ještě na vývojářské cestě a hrozí tu reálné nebezpečí, že si na ni ještě nějakou dobu počkáme (obzvlášť, když na webu projektu stále visí inzerát, který nabírá lidi do její přípravy).

 

O „Estranged“ koluje spousta vtipů na adresu zombíků v uniformách posádky lodi Enterprise.

 

Hra je ke stažení zadarmo například na Steamu. Jde o spolehlivě odvedený počin na prověřených základech klasiky Half-Life, ale chybí tomu šmrnc a originální nápad, který by „Estranged“ vyhoupl nad kvalitní průměr a který by po dohrání nebyl většinou lidí brzy zapomenut.

 

 

 

Minimální systémové požadavky:

Windows 7 / Vista / XP

Procesor 2.2 GHz

Paměť 1024 MB RAM

Grafická karta NVIDIA GeForce 8 / ATI X1600

DirectX 9.0

 

Hororové hry (zombie, survival)


Přidat komentář